Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoba współpracująca a świadczenie pielęgnacyjne

27.10.2017
Autor: N.

Witam serdecznie. Z uwagi na niepełnosprawność naszego dziecka moja małżonka pozostaje bez pracy i pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Ja w najbliższym czasie planuję rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z ustawą o świadczeniach socjalnych, prawo do pobierania świadczenia mają osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Czy jeżeli moja małżonka będzie mi pomagała w mojej działalności na zasadzie osoby współpracującej – nieodpłatnie (ale zgodnie z przepisami zgłoszę ją do obowiązkowego ubezpieczenia ZUS i opłacę składki), to utraci ona prawo do pobierania tego świadczenia? Pozdrawiam.

Szanowny Panie,

świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Konieczność sprawowania opieki musi zatem wiązać się z utratą uzyskiwanych dochodów. Praca zarobkowa oznacza wykonywanie pracy na podstawie: stosunku pracy, stosunku służbowego (praca w służbach mundurowych), umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło, wykonywania pracy w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej itp., a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

W mojej ocenie obejmuje to również prowadzenie działalności gospodarczej, która z założenia ma przynosić przychody. Przestrzegam zatem przed pochopnymi decyzjami. Jako osoba ubezpieczona może Pan zgłosić swoją żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka swojej rodziny. W celu uzyskania szczegółowych informacji, zalecam wizytę we właściwym miejscowo PCPR.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas