Podjazd dla osób niepełnosprawnych
Proszę o informację o wytycznych wielkości oczka w kracie pomostowej typu „Wema” do stosowania na podjazdach o spadku 6%. Które przepisy to regulują?
Szanowny Panie,
nie spotkałem się z przepisami regulującymi powyższą kwestię. Co do zasady przyjmuje się, że urządzenia techniczne zapewniające dostęp osobom z niepełnosprawnością do budynku winny zapewniać osobom niepełnosprawnym samodzielność w obsłudze, prostotę, bezpieczeństwo użytkowe i dostępność. Tak więc materiał, który zostanie użyty do budowy podjazdu, powinien przede wszystkim spełniać podstawowe normy i wymogi bezpieczeństwa. Być może warto w tym zakresie zajrzeć do opracowania materiałów dotyczących projektowania bez barier.
Niewątpliwie praktycznym, niedrogim i łatwym w zastosowaniu jest posłużenie się kratami pomostowymi typu „Wema”. Jednakże z praktyki wiadomo, że tego typu podłoże nie jest do końca uniwersalne. Często bywa śliskie. Ponadto ograniczenia w poruszaniu się po nim będą miały chociażby Panie poruszające się w obuwiu typu szpilki (zgodnie zaś z założeniami projektowania uniwersalnego z dostosowanej przestrzeni powinni mieć możliwość korzystania w sposób bezpieczny wszyscy).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny