Fundusze unijne wskrzeszą Polska Szkołę Rehabilitacji?
- PFRON i ZUS chcą powrotu do kompleksowej rehabilitacji w Polsce. Posłużyć mają temu fundusze unijne – poinformował Krzysztof Czechowski naczelnik Działu Badań i Analiz PFRON, podczas konferencji Bliżej Funduszy Europejskich, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Stephen Hawking napisał we wstępie do Światowego Raportu o Niepełnosprawności, że w wielu krajach leżałby i wegetował, może nawet prosiłby o eutanazję, a żyjąc w Stanach Zjednoczonych nie tylko żyje, ale jest znanym astrofizykiem, a teraz jeszcze przygotowuje wielki projekt na temat życia poza naszą planetą. Kluczem do tego jest właściwa rehabilitacja – mówił Krzysztof Czechowski, podkreślając, że kiedyś to nasz kraj był pionierem rehabilitacji.
Powrót do chwalebnej przeszłości
- Temat kompleksowej rehabilitacji był głównym postulatem stworzonej przez prof. Wiktora Degę i prof. Mariana Weissa tzw. Polskiej Szkoły Rehabilitacji – tłumaczył naczelnik Czechowski. – Jej głównym założeniem było całościowe wspieranie osoby z niepełnosprawnością. Nie tylko uratowanie zdrowia i życia, ale też przywrócenie tej osoby społeczeństwu i jej aktywizacja zawodowa. Ten model był w latach 60. wskazywany jako wzorcowy przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tymczasem odeszliśmy od niego - w skutek tego, że mamy tzw. Polskę resortową i każdy resort odpowiada za swoją część – powiedział Czechowski.
Najpierw reha-manager
- Pierwszy program to wdrożenie do nowego modelu kształcenia specjalistów od zarządzania rehabilitacją jako elementu systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce. Drugi to wypracowanie i wdrożenie nowego modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjecie lub powrót do pracy – poinformował Krzysztof Czechowski.
Jak na razie drugi, ambitniejszy projekt, który zakłada stworzenie całego systemu wsparcia rehabilitacyjnego, opartego na klasyfikacji ICF jest jeszcze na razie na etapie oceny. Tymczasem już od tego roku akademickiego rusza kształcenie specjalistów od zarządzania rehabilitacją. W planach jest wykształcenie wciągu 3 lat minimum 200 specjalistów.
Chodzi o przeniesienie na polski grunt zawodu, który na zachodzie nazywa się reha-manager. Z powodzeniem funkcjonuje on już m.in. w Niemczech. Zadaniem reha-managera jest koordynowanie rehabilitacji do samego końca, jakim jest długotrwałe zatrudnienie i powrót do społeczeństwa.
- W Niemczech, gdy ktoś po wypadku trafia do szpitala, to od pierwszego dnia czuwa nad nim reha-manager. On kontaktuje się z pracodawcą, z rodziną i podejmuje konsultacje z lekarzami i fizjoterapeutami oraz wszystkimi zaangażowanymi w szeroko rozumiany proces rehabilitacji – tłumaczył Krzysztof Czechowski.
Rehabilitacja częścią strategii rozwoju
Działania, o których mówił przedstawiciel PFRON stanowią element realizowanej w naszym kraju Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zawiera ona szereg wskazań dotyczących właśnie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością.
Mają one doprowadzić do wzmocnienia programów i usług na rzecz wszechstronnej rehabilitacji, szczególnie w obszarze zdrowia, zatrudnienia, edukacji i usług socjalnych , ale przede wszystkim wyjścia poza podziały resortowe i właśnie powrót do idei polskiej szkoły rehabilitacji.
W strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w wielu miejscach jest zapisane aby wszelkie działania na rzecz włączania społecznego osób Niepełnosprawnych były podejmowane między sektorowo
- Rehabilitacja kompleksowa ma przede wszystkim wymiar społeczny – pomaga w znoszeniu barier środowiskowych, ekonomicznych i zawodowych, jakie dotykają osoby o różnym stopniu dysfunkcji organizmu, dając im szansę na poprawę stanu zdrowia i pełne – powiedział na końcu swojego wystąpienia Krzysztof Czechowski.
Wyzwania rynku pracy
Kwestia rehabilitacji osób z niepełnosprawnością staje się szczególnie ważna w sytuacji przemian, jakie dokonują się na rynku pracy – w tym roku w sierpniu zanotowano rekordowo niskie bezrobocie – 7,1 proc. Znacznie poprawiają się również statystyki dotyczące pracy osób z niepełnosprawnością, o czym poinformował podczas konferencji na temat funduszy unijnych dyrektor biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych, Mirosław Przewoźnik.
- Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł od 22,5 w 2015 roku do 27,1 procenta w 2017 roku – wskazał dyrektor Przewoźnik. – W tym samym czasie wskaźnik aktywności wzrósł z 23 do 29,6, a stopa bezrobocia spadła z 12,5 do 8,6. Taki skok to prawdziwy ewenementem w historii zatrudnienia osób niepełnosprawnych – dodał.
Pozytywne informacje z rynku pracy są tylko dowodem na to, że przed Polską otwierają się nowe możliwości, jeśli chodzi o aktywizację osób z niepełnosprawnością. Żeby jednak w pełni z nich skorzystać potrzebna jest właśnie kompleksowa i dostępna rehabilitacja.
Komentarz