Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renty po nowemu, asystent z gminy i brak pułapki rentowej. Poznaj postulaty organizatorów Kongresu

13.10.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, Mateusz Różański
logo III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Asystent osobisty zapewniany przez gminę, renta wspomagająca pracę, likwidacja progów dochodowych i pułapki rentowej. To tylko kilka z wytycznych do nowego systemu wsparcia, które przygotowali organizatorzy III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Ich głównym hasłem jest godne, niezależne życie i większa odpowiedzialność państwa za wspieranie osób z niepełnosprawnością. Postulaty te zaprezentowane zostały podczas ostatniego z poprzedzających Kongres konwentów regionalnych, który odbył się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w Warszawie.

Kongres osób z niepełnosprawnościami to coroczne wydarzenie organizowane już po raz trzeci przez koalicje organizacji pozarządowych. Hasło tegorocznego kongresu to „Za niezależnym życiem”, a jego celem jest wspólne świętowanie 5-lecia obowiązywania w Polsce Konwencji ONZ oraz... wypracowanie nowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Zlikwidować ustawę o rehabilitacji

- Chcemy wprowadzenia ustawy, którą roboczo nazwaliśmy Ustawą o prawach osób z niepełnosprawnościami – referował postulaty kongresu Krzysztof Kurowski ze Stowarzyszenia Kolomotywa i pracownik biura RPO. – Byłby to akt interdyscyplinarny, ustawa, która regulowałaby system orzekania oraz system koordynacji wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Taka ustawa miałaby, w myśl organizatorów Kongresu osób z niepełnosprawnościami, zastąpić wielokrotnie nowelizowaną Ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jej szczegółowe zapisy miałyby zostać przeniesione do ustaw dotyczących ogółu społeczeństwa.

- Chcemy, żeby prawa osób z niepełnosprawnościami nie znajdowały się w odrębnych ustawach, ale były wyszczególnione w pozostałych aktach prawnych. Na przykład  przepisy dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnością znalazłyby się po prostu w prawie pracy – tłumaczył Krzysztof Kurowski.

Innym pomysłem zaprezentowanym przez autorów wytycznych jest przeniesienie Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych z Ministerstwa Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i stworzenie oddzielnej ustawy o dostępności. Obok postulatów politycznych organizatorzy Kongresu przedstawili też szereg konkretnych zmian, wpływających bezpośrednio na życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Magdalena Kocejko i Krzysztof Kurowski
Od prawej: Magdalena Kocejko i Krzysztof Kurowski, fot. Mateusz Różański

Usługi asystenckie w każdej gminie

- Proponujemy wprowadzenie usług asystenckich na poziomie ustawowym, które będą prowadzone przez gminę, ale finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Chcemy, żeby to były usługi ustawowe, a nie jak do tej pory projektowe – wskazał Krzysztof Kurowski.

Ten postulat jest szczególnie ważny, ponieważ dostępność do usług asystentów osobistych jest kluczowa dla niezależnego życia osób z niepełnosprawnością, o czym przekonywali m.in. uczestnicy marszu Freedom Drive w Brukseli.

Zachęta zamiast pułapki rentowej

- Kolejną naszą propozycją jest rozbicie systemu rentowego na dwa oddzielne świadczenia. Jedno z nich to świadczenie kompensujące z tytułu niepełnosprawności, niezależne od dochodu z pracy i na rentę wspierającą pracę – referował Krzysztof Kurowski.

Pierwsze ze świadczeń, o których mówił przedstawiciel Kolomotywy, wypłacane byłoby na podstawie pięciostopniowej skali intensywności wsparcia. Kwota świadczenia byłaby wypłacana według algorytmu, indywidualnie dla konkretnej osoby z niepełnosprawnością, niezależnie od tego, czy dana osoba jest czynna zawodowo czy nie. Renta wspomagająca pracę miałaby być świadczeniem, które uzupełniałoby dochody wynikające z pracy, ale też motywowałoby do jej podjęcia osoby nieaktywne zawodowo.

Oba świadczenia byłyby przyznawane niezależnie od siebie i istniałaby możliwość ich pobierania równocześnie. Szczegóły na temat tych postulatów można znaleźć na stronie Konwencji, na której można też przedstawić własne opinie i uwagi na ich temat. Powstałe w ten sposób pomysły na stworzenie nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością będą głównym tematem tegorocznego – trzeciego już Kongresu Osób z niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Komentarz

  • RENTY GWARANTOWANE
    Eugeniusz
    13.10.2017, 18:28
    Wszystko ładnie pięknie ale oby renty gwarantowane tylko z powodu niepełnosprawności nie były niższe od tych które już pobierają niepełnosprawni i nie zmuszały schorowanych, ludzi do pracy. Druga sprawa to asystent z gminy. Trzeba wziąć pod uwagę że osoba niepełnosprawna, często wymagająca opieki osobistej będzie zwyczajnie krępować się obcej osoby przydzielonej przez gminę. Osoba niepełnosprawna sama musi decydować czy opiekę nad nią ma sprawować członek rodziny bądź przyjaciel czy też obca osoba z urzędu.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas