Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna na ortezy

03.11.2017
Autor: F.

Jestem osobą z niepełnosprawnością znaczną. Prawie nie chodzę. Żeby się poruszać, mam ortezy obejmujące całą nogę. Koszt ortez to 20 tys. Refundacja to 1,8 tys. Czy pozostałą kwotę mogę odpisać od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Do ortez muszę mieć specjalne buty robione na zamówienie, ale na to nie mam zlecenia, kupiłam prywatnie. Czy mogę to też odpisać? Pozdrawiam

Szanowna Pani,

w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W interpretacji indywidualnej z dnia 14 stycznia 2015 r. (IPTPB2/415-576/14-2/Akr) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził – „…w związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca posiada status osoby niepełnosprawnej, to przysługiwać Mu będzie uprawnienie do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej planowanego wydatku związanego z zakupem ortezy Saebo Flex, którą będzie wykorzystywał w związku z orzeczoną niepełnosprawnością wynikającą z niedowładu ręki, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie to przysługiwać będzie w wysokości faktycznie poniesionych kosztów zakupu, przy czym nie może ono przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania. Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione…”.

Oczywiście, jest to interpretacja indywidualna, która pozytywnie oceniła możliwość w konkretnym przypadku odliczenia kosztów ortezy; dlatego zawsze warto tę kwestię omówić ze swoim urzędem skarbowym.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas