Powstała Grupa Wsparcia dla osób z otyłością w Białymstoku
Grupę Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych przed i po zabiegach chirurgicznego leczenia otyłości w Białymstoku utworzyło Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO i Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Spotkanie inauguracyjne grupy odbędzie się w czwartek 26 października 2017r., o godz. 17 na białostockim Uniwersytecie Medycznym. To już trzecia taka grupa, która powstała z inicjatywy organizacji pacjenckich. Pierwsze dwie działają w Krakowie i Warszawie. Wstęp dla spotkania grup jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.
Operacje bariatryczne – wciąż za mało
Szpitale wykonujące operacje bariatryczne szacują, że w Polsce żyje od 500 do 700 tys. osób chorych na otyłość III stopnia tzw. olbrzymią, czyli z BMI (wskaźnikiem masy ciała) – 40 i więcej. Dla tych chorych, zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości to metoda leczenia, która przynosi najlepsze rezultaty. Chirurgia bariatryczna wykorzystywana jest także w leczeniu osób z otyłością II stopnia (BMI 35+) i schorzeniami, które są powikłaniami otyłości, np. cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym i chorobami układu krążenia.
Rocznie wykonuje się u nas ok. 2-3 tys. operacji bariatrycznych. To dużo na tle wielu innych krajów. Na przykład w ub. r. w Kanadzie wykonano tylko 153 takie zabiegi przy porównywalnej liczbie chorych kwalifikujących się do takiego leczenia. Ale też i mało biorąc pod uwagę liczbę Polaków, dla których chirurgia bariatryczna to ratunek przed dalszym rozwojem otyłości i śmiercią. Ponadto, w Polsce nie ma jednolitego systemu diagnostyki, opieki szpitalnej i monitoringu pooperacyjnego dla pacjentów tzw. bariatrycznych.
Grupa Wsparcia pomaga dotrzeć do specjalistów
- Operacja to dla nas, chorych na otyłość, dopiero początek leczenia – tłumaczy Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. – Po redukcji masy ciała musimy zmienić całe swoje życie i nauczyć się kontrolować chorobę, aby nie wróciła. Pomagają nam w tym specjaliści: dietetycy, psychologowie, fizjoterapeuci, a także lekarze różnych specjalności. A wielu z nas nie ma do nich dostępu. Albo z powodów finansowych, bo nie stać nas na konsultacje. Albo z powodów organizacyjnych, bo nie możemy się do nich dostać na wizytę w określonym czasie – wyjaśnia Partyka.
Aby pomóc chorym bariatrycznym dotrzeć do specjalistów, aby umożliwić im wymianę własnych doświadczeń, przy współpracy ze szpitalami Stowarzyszenie tworzy Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych. Grupy zbierają się raz na miesiąc. Każde spotkanie składa się z czterech elementów: wykładu chirurga bariatry na temat operacji, warsztatów ze specjalistami wspierającymi leczenie otyłości, konsultacji indywidualnych ze specjalistami i rozmowy samych pacjentów o swoich sukcesach i problemach.
- Na spotkania Grup Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych zapraszamy wszystkie osoby, które są przed i po operacji, ale też te, które z jakiegoś powodu interesują się tematem chirurgii bariatrycznej. Na przykład dlatego, że na otyłość choruje bliska im osoba i chcą jej pomóc – mówi Katarzyna Partyka.
Wsparcie dla chorych na otyłość w Białymstoku
26 października 2017r. o godz. 17 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (Pałac Branickich, sala kolumnowa, lewe skrzydło, wejście od dziedzińca) odbędzie się spotkanie inauguracyjne Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych Białystok. Wezmą w nim udział specjaliści z białostockiej I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej - prof. dr hab. n. med. Jacek Dadan, dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec i dr hab. n. med. Hady Razak Hady.
- Otyłość jest złożoną chorobą nie tylko natury fizycznej i psychicznej, ale także problemem społecznym – mówi dr hab. n med. Piotr Myśliwiec. – Leczenie chirurgiczne, choć jest zasadniczym elementem pomocy pacjentom, nie wystarczy. Potrzebne są spotkania i szczere rozmowy przed operacją i po niej, nie tylko z personelem medycznym, ale także pacjentów pomiędzy sobą. Białystok od 2005 roku zajmuje ważną pozycję na Polskiej Mapie Ośrodków Bariatrycznych. Mamy wielkie szczęście, że z inicjatywą organizacji Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych w Białymstoku wystąpiło Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO i jej Partner, Fundacja OD-WAGA.
Białostocka Grupa Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych jest już trzecią Grupą utworzoną przez Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO. Pierwsza działa w Krakowie przy współpracy Szpitala Uniwersyteckiego, a druga w Warszawie przy współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego. Wstęp na spotkania Grup Wsparcia dla wszystkich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Więcej informacji na temat Grup Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych na chlo.com.pl i od-waga.org.pl.
Komentarze
-
Victoria
03.11.2017, 13:40Moje życiowe doświadczenie: nie popadać w skrajności i nie odżywiać się pakując w siebie coraz więcej i więcej mało odżywczych jednostronnych produktów typu owoce-warzywa. Rozciągnięcie żołądka jak przysłowiowego worka powoduje ciągły głód i nakręcanie spirali typu :jeść-jeść.. Już to doświadczyłam. Po każdej operacji aby dojść do siły jadłam początkowo przymuszając się a potem dostawałam apetytu i gdybym popadła w skrajność byłabym "kulką" nie potrafiącą się poruszać. Do czasu ustabilizowania się organizmu jadłam małe porcje częściej niż 3 razy dziennie. Porcje urozmaicałam tak aby jeść troszkę mięsnych, troszkę warzywnych i w sumie normalnie wszystko. Organizm się przyzwyczaił i nie miałam "wilczego" apetytu ani też nie byłam coraz słabsza. W ogóle uważam, że wszystkie skrajności są złe a żywieniowe przede wszystkim.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz