Ty widzisz tylko wózek. My – sportowca
Temat profesjonalnego uprawiania sportu przez osoby z niepełnosprawnościami jest praktycznie niewidoczny w mediach, a co za tym idzie – wiele osób nawet nie wie o aktualnych turniejach polskiej czy wojewódzkiej ligi, a nawet międzynarodowych rozgrywkach. W dniach 11-12 listopada na warszawskim Ursynowie odbędzie się Puchar Polskiej Ligi Rugby na Wózkach – wiedziałeś o tym? Nie? To właśnie dlatego ta kampania jest ważna.
Celem kampanii społecznej pt. TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK Polskiej Ligi Rugby na Wózkach (PLRnW) jest próba zwrócenia uwagi na fakt uprawiania sportu przez osoby poruszające się na wózkach oraz zmiany wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami. Rugbyści na wózkach trenują tak samo jak każdy inny sportowiec, zmagają się ze sobą, stają oko w oko z rywalami, cieszą się ze zwycięstw i opłakują porażki. Dlaczego więc nie są postrzegani tak samo?
Polska w czołówce
- Od wielu lat jestem zawodnikiem warszawskiej drużyny rugby - mogę śmiało powiedzieć, że Rugby na Wózkach stało się sportem łamiącym stereotyp osoby z niepełnosprawnością – mówi Dominik Rymer, pracownik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, a także zawodnik Four Kings Warszawa. – Wiele osób jednak nie wie w ogóle o naszym istnieniu, co robimy i o tym jak ważny jest dla nas sport, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić kampanię społeczną TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK.
Do Polski Rugby na Wózkach dotarło ze Szwecji w 1997 roku dzięki organizatorowi akcji – Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W tym roku przypada 20-lecie tej dyscypliny. PLRnW jest największą ogólnopolską, cykliczną imprezą w grach zespołowych dla osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie pod względem liczby startujących zespołów jest drugą profesjonalnie zorganizowaną ligą w Europie. Na świecie bardziej rozbudowany system jest tylko w Stanach Zjednoczonych.
Ty widzisz tylko wózek
Kampania TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK ma pokazać odbiorcom, że wózek nie jest przeszkodą w prowadzeniu normalnego życia oraz osiągania sportowych sukcesów. Sportowa siła, wola walki, talent, ciężka praca, determinacja, wzloty i upadki dotyczą tak samo wszystkich sportowców – niezależnie od ich stopnia sprawności. Jedyną miarą ich umiejętności jest ich własna linia sukcesu – dla wielu osób z niepełnosprawnością jest nią wózek.
Kreacja kampanii zmusza odbiorcę do interakcji. Dopiero po schyleniu się do poziomu osoby poruszającej się na wózku możemy poznać pełny przekaz i zrozumieć, że człowiek uprawiający sport to… sportowiec. Nieważne czy jeździ na wózku, czy nie. Do egzekucji tego pomysłu jako pierwsi w Polsce twórcy kampanii stworzyli plakaty z wykorzystaniem poziomego druku soczewkowego, a gotowe kreacje zawisły na przystankach w najruchliwszych punktach centrum Warszawy.
- Marzy nam się, żeby informacje o sukcesach i porażkach polskich sportowców z niepełnosprawnościami na stałe zagościły w działach SPORT oraz żebyśmy zaczęli im kibicować – przyznaje Agata Etmanowicz z Fundacji Polska Bez Barier. – Żeby nie grali, ścigali się, walczyli przy pustych trybunach. Żebyśmy witali reprezentantów Polski wracających z medalami z mistrzostw Europy, olimpiad, innych zawodów międzynarodowych, tak, jak witamy tych „pełnosprawnych”. Spróbujmy spojrzeć ponad-poza wózek, protezę, amputowaną kończynę. Zobaczyć nie bohatera, ale po prostu sportowca - takiego samego jak wszyscy inni. Trenującego, walczącego, zmęczonego, czasem kontuzjowanego. Bo sport to sport.
Nie przegap turnieju!
Puchar Polskiej Ligi Rugby na Wózkach odbędzie się w dn. 11-12 listopada w hali widowiskowo-sportowej ARENA URSYNÓW przy ul. Pileckiego 122. Wstęp bezpłatny.
Co charakteryzuje turniej? Siła, wytrzymałość, motoryka, taktyka, strategia, i… pancerne wózki, zderzenia, upadki, walka – właśnie tego możecie się spodziewać siedząc na trybunach. Jesteśmy pewni, że usiądziecie z wrażenia!
Szczegóły wydarzenia na Facebooku.
Polska Liga Rugby na Wózkach to jedno z wielu działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, mających na celu pomóc odnaleźć się osobom po nabyciu niepełnosprawności – w nowej sytuacji życiowej, ucząc ich podstawowych czynności dnia codziennego.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz