POPON wyraża sprzeciw
Zniesienie dofinansowania do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim odbije się negatywnie na całym rynku pracy dla tej grupy społecznej. Takiego zdania jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), która wystosowała do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oficjalne pismo w tej sprawie.
W związku z zapowiedzianą na 2011 r. publiczną debatą na temat reformy systemu wsparcia finansowego dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, POPON już teraz opowiedział się przeciwko wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń dla tej grupy pracowniczej.
W piśmie, które przesłano do Jarosława Dudy, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, organizacja podkreśla, że subsydia płacowe to najpowszechniejszy i najbardziej skuteczny instrument wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w Polsce. To dzięki nim liczba zatrudnionych systematycznie wzrasta, ale wyłączenie z systemu wsparcia pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności może doprowadzić do ponownego spadku tego wskaźnika.
W liście POPON czytamy: "Na podstawie powszechnie dostępnych danych statystycznych oraz praktyki orzeczniczej można stwierdzić, że znaczna część osób o lekkim stopniu niepełnosprawności to osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy lub takie, których niepełnosprawność powstała w związku z wypadkami. W ich przypadku wykluczenie z rynku pracy będzie szczególnie dotkliwe, ze względu na fakt, iż nie posiadają oni jeszcze doświadczenia ułatwiającego znalezienie zatrudnienia bądź wymagają przekwalifikowania, w celu umożliwienia im wykonywania pracy dostosowanej do nabytej niepełnosprawności".
Zdaniem POPON, oszczędności finansowe dokonane kosztem zmniejszenia dofinansowań są iluzoryczne. Nadwyżki, które w ten sposób powstaną, rząd będzie musiał przeznaczyć na zasiłki i zapomogi dla bezrobotnych osób z niepełnosprawnością. Poza tym przychody publiczne zostaną zmniejszone o wpłaty z tytułu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne opłacane przez pracowników z niepełnosprawnością oraz ich pracodawców. Dodatkowo odebranie lub radykalne zmniejszenie wsparcia finansowego skutecznie zniechęci przedsiębiorców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Odpowiadając na pismo POPON, pełnomocnik poinformował, że propozycja ewentualnego ograniczenia wsparcia dla pracodawców zatrudniających pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności jest jednym z wielu wariantów rozważanych w ramach zapewnienia wydolności systemu finansowego PFRON. Minister Duda zapewnił także, że w tym roku rząd nie planuje zmian systemowych w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością, a koncepcje zmian zostaną poddane debacie publicznej.
Pełnomocnik podkreślił, że debata taka jest konieczna. W związku ze wzrostem zatrudnienia zmniejszają się wpłaty na PFRON, ale jego zobowiązania wobec pracodawców zwiększają się. Jeśli tendencja okaże się trwała, decyzje o ograniczeniu dotychczasowego wsparcia dla pracodawców będą niezbędne. Nowe rozwiązania muszą zaś zapewnić w pierwszej kolejności ochronę osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z tzw. schorzeniami specjalnymi. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na wykluczenie zawodowe.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz