Rezygnacja w pracy z orzeczenia o niepełnosprawności
Pracownik przedstawił w zakładzie pracy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Z tego tytułu nie może pracować w nadgodzinach. Pracownik chce zrezygnować z orzeczenia, aby móc pracować w nadgodzinach. Czy istnieje możliwość, by tego dokonać?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Natomiast zgodnie z art. 16 w/w ustawy, przepisów art. 15 nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Dlatego też pracownik (jeżeli nie pracuje przy pilnowaniu), może złożyć do Pani wniosek o skierowanie go do lekarza medycyny pracy w celu wyrażenia zgody przez lekarza na niestosowanie wobec pracownika zakazu pracy w godzinach nadliczbowych.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik