Stopień niepełnosprawności a lekarz medycyny pracy
Mam pytanie: maż niedawno otrzymał stopień umiarkowany niepełnosprawności, zgłosił ten wniosek do zakładu, zakład wysłał go na badania okresowe, bo chorował ponad miesiąc. Stanowiska, na których pracował, są bardzo ciężkie, a jemu teraz nie wolno dźwigać, natomiast lekarz medycyny podbił mu zdolność na wszystkich stanowiskach i powiedział, że go to nie interesuje. Co zrobić?
Szanowna Pani,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, od orzeczenia lekarza medycyny pracy przysługuje odwołanie.
Poniżej przedstawiam, przepis, który tę kwestię reguluje.
- Zgodnie z § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia, od orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w § 2 ust. 5, przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie.
- Ust. 2. Odwołanie przysługuje osobie badanej oraz pracodawcy, który wydał skierowanie na badania lekarskie.
- Ust. 3. Odwołanie wraz z jego uzasadnieniem wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, za pośrednictwem lekarza, który je wydał, do jednego z podmiotów odwoławczych, którymi są:
- wojewódzkie ośrodki medycyny pracy właściwe ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik;
- instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy;
- Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez Kolejowy Zakład Medycyny Pracy;
- podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.
- Ust. 4. Lekarz, za pośrednictwem którego jest składane odwołanie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, przekazuje je wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wydanego orzeczenia lekarskiego do właściwego podmiotu, o którym mowa w ust. 3.
- Ust. 5. Badania w trybie odwołania przeprowadza w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania właściwy podmiot, o którym mowa w ust. 3.
- Ust. 6. Orzeczenie lekarskie wydane w trybie odwołania jest ostateczne.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik