Kulturalne projekty. Pomocny i nowatorski „Sztuka teraz”
Prawdziwa sztuka we własnym domu i pomoc innym? To możliwe, bo te właśnie cele łączy projekt „Sztuka teraz” realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA przy wsparciu Fundacji LOTTO i we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Fundacja LOTTO od zawsze angażuje się w działania organizacji non profit i instytucji kultury, wspierające artystów i ułatwiające szeroki dostęp do kultury.
Projekt „Sztuka teraz”, którego druga edycja właśnie trwa, po raz pierwszy był realizowany w 2016 r. Jego założenia można ująć w trzech krokach:
- promocja – artystów i ich dzieł,
- uwrażliwianie – ludzi na piękno,
- pomoc – potrzebującym.
Jak to działa? Artyści mogą zgłaszać się do projektu, prezentując swoją twórczość i zgłaszając dzieła. Eksperci – kuratorzy biorący udział w tym przedsięwzięciu wybierają i dokonują selekcji zgłoszonych prac. Na końcu w Muzeum Narodowym w Krakowie odbywa się ich wystawa oraz aukcja na portalu Allegro Charytatywni, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie Szlachetnej Paczki – programu Stowarzyszenia WIOSNA.
- Pracujemy nad rozwojem tego projektu, mamy kuratorów w całym kraju, oni są twórcami trendów, poszukują także artystów – mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA.
Ważnym celem projektu jest także upowszechnianie sztuki w społeczeństwie. „Wspieraj polską sztukę i pomagaj potrzebującym. Będziesz miał w domu telewizor, laptopa, pralkę i... dzieło sztuki!” – reklamują akcję organizatorzy.
Pomoc dla Szlachetnej Paczki
Stowarzyszenie WIOSNA organizuje Szlachetną Paczkę od 2001 r., docierając z materialną pomocą przed Bożym Narodzeniem do ludzi najuboższych, którzy mierzą się z problemem niepełnosprawności w rodzinie, chorobą, samotnością, biedą, nieszczęściem, a sami nie szukają pomocy. Siłą akcji są wolontariusze, dzięki którym może ona być realizowana. Tylko w zeszłym roku było ich ponad 11 tys. W ubiegłym roku pomoc otrzymało blisko 19 tys. rodzin, wartość przekazanej pomocy w paczkach to 47 422 569 zł. Więcej informacji można znaleźć na: www.szlachetnapaczka.pl.
Do projektu „Sztuka teraz” w 2016 r. artyści zgłosili ponad 1000 dzieł, a kuratorzy wybrali 144 z nich. Dokonali pierwszego audytu, natomiast drugiego – specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie
pod kierunkiem prof. Andrzeja Szczerskiego.
Wrażliwi na piękno i pomoc innym
- W projekcie spotykają się ludzie wrażliwi na piękno, którzy pięknem chcą zmieniać świat. Szlachetna Paczka to dzieło idealistów. W „Sztuce teraz” promujemy pięknych ludzi i ich dzieła. To dzięki nim Polska zmienia się na lepsze – podkreśla ks. Jacek Stryczek.
W ubiegłorocznej edycji projektu udział wzięło ok. 500 artystów nie tylko z Polski, ale z Wielkiej Brytanii, Kanady i Norwegii. Wielu z nich do projektu przyciągnęła siła pomagania i chęć zaangażowania
społecznego.
Dla Dominika Woźniaka, którego inspiruje natura i obrzędy narodowe, uczestnictwo w projekcie było daniem szansy potrzebującym. Ewa Ferdynus z Wielkiej Brytanii, chciała pomóc innym, ale także sprawdzić siebie.
- Robię to, co kocham i jednocześnie mogę dzięki temu pomóc innym potrzebującym ludziom – mówi artysta Bartosz Trybus z Wrocławia.
„Sztuka teraz” ma szczególną wartość dla samych artystów, gdyż dowartościowuje ich i pozwala rozwijać potencjał, poprzez szkolenia z ekspertami i wsparcie profesjonalnych znawców sztuki. To jeszcze nie wszystko.
Zaangażowanie Fundacji LOTTO
- Predyspozycje artystyczne to nie jedyna cecha, która determinuje osiągnięcie sukcesu w dziedzinie sztuki. Otrzymany talent może nabrać blasku dopiero przy odpowiednim zaangażowaniu artysty oraz instytucji kulturalnych. Wierzymy, że zaangażowanie Fundacji LOTTO w projekt „Sztuka teraz” umożliwi rozwój osobisty młodych artystów, osiągnie oczekiwany cel, a w ten sposób będziemy wypełniać Naszą Wizję „Dążymy do wyrównywania szans w osiągnięciu sukcesów – zaznacza Łukasz Stajuda, Prezes Zarządu Fundacji LOTTO, partnera strategicznego projektu, zachęcając do akcji na stronie Szlachetnej Paczki.
- Wsparcie Fundacji LOTTO jest niesamowite dla nas. To bardzo nowatorski projekt i Fundacja to odkryła i doceniła. Bohaterami w nim są artyści, chcemy pokazywać ludzi, którzy tworzą genialne rzeczy. Skrzyżowaliśmy artystów i Muzeum Narodowe, które też uznało ten projekt za nowatorski, ponieważ możemy tu mówić o „muzeum uczestniczącym”: nie odtwarzanie tego, co było, ale bycie w tym, co się dzieje – podkreśla ks. Stryczek.
Fundamentalne jest zaangażowanie Muzeum Narodowego w Krakowie.
- Prace naszych artystów w styczniu przez tydzień będą stały obok „Damy z Łasiczką” i to jest ogromne wyróżnienie. Potem będzie je można oglądać przez dwa miesiące w oddziale Muzeum w Kamienicy Szołayskich – dodaje ks. Stryczek.
W 2016 r. w projekcie „Sztuka teraz” kwota wylicytowanych dzieł wyniosła 76 975 zł i przekazano ją na akcję Szlachetna Paczka. Więcej: www.fundacjalotto.pl i www.szlachetnapaczka.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz