Nagrody Fair Play dla Ewy Durskiej i Piotra Małachowskiego
Międzynarodowy Komitet Fair Play uhonorował w tym roku dwoje polskich zawodników w kategorii „Promocja Fair Play” – paraolimpijkę Ewę Durską i olimpijczyka Piotra Małachowskiego. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród World Fair Play odbędzie się w Brukseli w Palais d’Egmont wieczorem 17 listopada. Honorowy patronat na uroczystością objął Didier Reynders, wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii.
„Jesteście wzorem do naśladowania. Zdobycie medalu igrzysk olimpijskich lub paraolimpijskich wymaga ogromnego wysiłku, ale decyzja by go oddać dla czyjegoś dobra jest jeszcze trudniejsza” – napisał w liście gratulacyjnym do zawodników przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Fair Play Jenő Kamuti.
Piotr Małachowski przekazał swój cenny srebrny medal na aukcję by zdobyć środki dla chorującego na raka małego Olka i ocalić jego oko, natomiast Ewa Durska przekazała swoje złoto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” w Złotowie, która pozyskane dzięki niemu środki przekazała chorującej na białaczkę Wiktorii. Fakty te były szeroko komentowane w mediach. Z pewnością jednak zawodnicy nie spodziewali się, że ich gest zostanie dostrzeżony przez Międzynarodowy Komitet Fair Play.
Radość i wyróżnienie dla świata sportu
Do nagrody zgłosiła ich grupa studentów wydziału socjologii amerykańskiego Montgomery College w Maryland. W ich imieniu list podpisała Zoha Tariq z Pakistanu studiująca pod okiem prof. Leszka Sibilskiego.
- Dla mnie jest to wielki zaszczyt. Nigdy w życiu nie spodziewałam się, że zostanę tak wyróżniona. Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Ewa Durska.
Durska zdobyła w swojej karierze trzy złote medale paraolimpijskie w pchnięciu kulą (igrzyska w Rio de Janeiro, Londynie i Sydney). Jest wielokrotną mistrzynią i wicemistrzynią świata i Europy w tej dyscyplinie. Startuje w grupie F20 obejmujących sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
Dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata i Europy, rekordzista Polski Piotr Małachowski podkreśla, że medale nie są najważniejsze, a nagroda Fair Play to coś absolutnie wyjątkowego.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę nagrodę. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor. W życiu jest wiele ważniejszych spraw od zdobywania medali i walki o zwycięstwa. Lubię pomagać innym, szczególnie na sercu leży mi dobro i zdrowie dzieci. Jeszcze raz dziękuję za to wyróżnienie.
„Człowiek powinien umieć nie tylko brać, ale też dawać”
Fakt, że dwoje polskich sportowców zostaje tego samego roku uhonorowanych przez Międzynarodowy Komitet Fair Play jest wydarzeniem bez precedensu i można śmiało powiedzieć, że 17 listopada będzie wielkim świętem dla polskiego sportu.
Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga z podziwem odniósł się do decyzji zawodników.
- Sport uczy człowieczeństwa, które nasza paraolimpijka i olimpijczyk objawili w iście mistrzowskiej formule. Nie licząc na nic w zamian za medale, które były częścią ich ciężkiej pracy i sportowego sukcesu wsparli nimi innych. To gest, który na pewno zasłużył na nagrodę fair play. Powinien też wszystkim uświadomić, że w życiu człowiek powinien umieć nie tylko brać, ale też dawać – podsumował Łukasz Szeliga.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
- 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji: Czy czeka nas przełom w transplantologii?
- 17. Festiwal Zaczarowanej Piosenki
Dodaj komentarz