Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uzyskanie karty parkingowej. Znaczny stopień, a nie spełnia

07.12.2017
Autor: K.

Jestem synem osoby niepełnosprawnej. O orzeczenie dla ojca starałem się pierwszy raz, główną przyczyną tego było uzyskanie przez niego karty parkingowej. Muszę wozić go na wizyty i inne zabiegi. Płacę spore kwoty za parking i to, co ojciec dostaje z ZUS, idzie na to, a nie np. na lekarstwa. Ojciec ma symbole niepełnospr. 11-I, 07-S i stopień ZNACZNY, ale nie spełnia przesłanek z pkt. 9 – dlaczego?

Szanowny Panie,

z dniem 1 lipca 2014 r., na mocy przepisów Ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 1446), zmianie uległy zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z ww. przepisami, karta parkingowa może być wydana:

  • osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (wyłącznie na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a przy umiarkowanym stopniu także symbole 04-O lub 05-R lub 10-N;
  • osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Wszelkie informacje o procedowaniu w kierunku uzyskania karty parkingowej, jak i przesłankach jej uzyskania, znajdzie Pan na stronie internetowej właściwego dla Pana Ojca Ośrodka Pomocy Społecznej lub uzyska je Pan kontaktując się z tym ośrodkiem telefonicznie. Podaję Panu jako przykład adres gdyńskiego MOPS.

Proszę pamiętać, że gdy zainteresowany nie zgadza się z treścią wydanego orzeczenia, ma możliwość wniesienia odwołania do wyższej instancji. Warto z tego prawa korzystać, gdyż daje to możliwość ewentualnej zmiany treści orzeczenia o niepełnosprawności, np. poprzez podniesienie i uzasadnienie, że w związku z daną niepełnosprawnością istnieje znacznie ograniczona możliwość samodzielnego poruszania się.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas