Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przewóz dzieci niepełnosprawnych

13.12.2017
Autor: R.

Co w przypadku, gdy przewoźnik (przewóz dzieci niepełnosprawnych) zatrudnia do opieki nad dziećmi osobę z ograniczoną sprawnością ruchową (po 70-tce, która ma problem z wejściem i wyjściem ze środka transportu), tym samym narażając zdrowie i życie dzieci potrzebujących szczególnej opieki, niekiedy udzielenia pierwszej pomocy osoby SPRAWNEJ, nastawiając się tylko i wyłącznie na korzyść, która płynie z zatrudnienia takiej osoby, nie patrząc na zagrożenie oraz bezpieczeństwo niepełnosprawnych dzieci? Do kogo należy zwrócić ten problem, gdy osoba zatrudniająca nie reaguje?

Szanowna Pani,

obowiązkiem gminy jest:

  1. zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
  2. zapewnienie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
    1. 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
    2. 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Przepisy nie określają wymagań kwalifikacyjnych dla opiekuna. Jedynie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1786) przewidują, że opiekun dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły, przy przejściu przez jezdnię w drodze do i ze szkoły) musi posiadać minimum wykształcenie podstawowe. Wymagania kwalifikacyjne opiekuna dzieci dowożonych może określać dyrektor szkoły w regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych (w przypadku zatrudniania przez szkołę). Natomiast w przypadku ogłoszenia przetargu na usługi związane z dowozem dzieci do szkół takie wymagania mogą zostać ustalone przez organizatora przetargu. Częstokroć są one ustalane na wysokim poziomie, np. poprzez posiadanie przeszkolenia pedagogicznego.

Warto złożyć pisemną skargę do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zalecamy także kontakt ze Stowarzyszeniem Nie-Grzeczne Dzieci, prowadzącym projekt „Wszystko Jasne”.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas