Różnice między grupą inwalidzką a stopniem niepełnosprawności
Czym się różni grupa inwalidzka od stopnia niepełnosprawności?
Szanowny Panie,
w 1997 r. zmieniły się zasady orzekania o niepełnosprawności. Nie ma już komisji lekarskich ds. inwalidztwa i zatrudnienia przy ZUS, które wydawały orzeczenia o zaliczeniu do I, II i III grupy inwalidzkiej. Jednak wydane wówczas orzeczenia na stałe w dalszym ciągu są ważne, chociaż np. osoba, która chciałaby uzyskać prawo do karty parkingowej, musi uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie do ulg i uprawnień wydane przez powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności.
Obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa – regulowane dwoma różnymi ustawami i prowadzonymi przez dwie różne instytucje:
- Tzw. orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny – podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny – podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA. Tu wydawane są orzeczenia o niezdolności do pracy.
- Tzw. orzecznictwo do celów pozarentowych – prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Tu wydawane są orzeczenia o stopniach niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie