Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie rehabilitacyjne a zdolność do pracy

15.12.2017
Autor: C.

Do dnia [do wiad. red.] przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym z ZUS trwającym 6 miesięcy. Dnia [do wiad. red.] otrzymałam na własna prośbę orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy. Chciałam wrócić do pracy, ponieważ w miarę dobrze się czułam, jednak nie przeprowadziłam wszystkich badań kontrolnych. Dnia [do wiad. red.] w prześwietleniu płuc stwierdzono zaciemnienia i zalecono poszerzenie diagnostyki. Czy mając orzeczenie o zdolności do pracy lekarza medycyny pracy mogę ubiegać się ponownie o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS w związku z niezakończonym leczeniem? Z góry dziękuję

Szanowna Pani,

osoba ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli spełni wszystkie następujące warunki:

  • wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego oraz
  • jest nadal niezdolna do pracy oraz
  • dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Ponadto jeśli osoba:

  • wykorzystała okres pobierania zasiłku chorobowego i
  • stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • a lekarz orzecznik ustalił, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

W Pani sytuacji jest Pani obecnie, wg orzeczenia lekarza medycyny pracy, zdolna do pracy (czyli co do zasady nie spełnia Pani jednego z warunków do uzyskania świadczenia – że osoba jest nadal niezdolna do pracy). Może okazać się jednakże, iż wskazana jest ponowna wizyta u lekarza medycyny pracy, z uwagi, że dalsza diagnostyka może kwalifikować Pani stan zdrowia jako osoby niezdolnej do pracy.

Nie jest mi jednak znana dokładna cała Pani sytuacja w sprawie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest osobisty kontakt z właściwym dla Pani miejscowo inspektoratem ZUS. Zalecam zabranie ze sobą całości dokumentacji w sprawie. Może Pani także skontaktować się z ZUS telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – tel.: 22 560 16 00.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas