Umowa o pracę i odprawa emerytalna
Pracuję w zpch, mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Pierwszą umowę o pracę, na okres próbny, otrzymałam od [do wiad. red.]. Następna umowa na czas określony od [do wiad. red.]. Urodziłam się [do wiad. red.], w 2019 osiągnę wiek emerytalny. Jaką umowę o pracę powinnam dostać. Boję się, że będzie to um. na rok. Wtedy zabraknie mi [do wiad. red.] do emeryt., czy mogę upominać się o dłuższą umowę o pracę. W grę wchodzi również odprawa emerytalna. Słyszałam, że jak byłam na rencie, to odprawy emerytalnej nie otrzymam. Wiem, że odprawę rentową lub emerytalną otrzymuje się tylko raz. Ja pracowałam w [do wiad. red.], na skutek choroby musiałam przejść na rentę chorobową (7 lat). Nie otrzymałam żadnej odprawy rentowej, na świadectwie pracy nie ma żadnej wzmianki o odprawie. Czy odchodząc na emeryturę muszę udowodnić, że nie otrzymałam żadnej odprawy? Jeśli takm to w jaki sposób? Zakład [do wiad. red.] już nie istnieje.
Szanowna Pani,
niestety, nie może domagać się Pani zawarcia dłuższej umowy, ale może Pani wnioskować o zawarcie dłuższej umowy o pracę, oczywiście przynajmniej do dnia następnego po dniu uzyskania przez Panią wieku umożliwiającego przejście Pani na emeryturę.
Skoro Pani nie otrzymała odprawy rentowej, powinna Pani otrzymać odprawę emerytalną. W sumie sam fakt braku wzmianki o niewypłaceniu odprawy rentowej na Pani świadectwie pracy powinien wystarczyć jako dowód.
Zgodnie z art. 921 § 1 Kodeksu Pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z § 2, pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik