Dodatkowe urlopy osoby niepełnosprawnej
Witam. Mam stopień umiarkowany. Pracuję. Podobno mam dodatkowo 10 dni urlopu i 21 rehabilitacyjnego. Moje pytanie. Czy te 10 dni jest dodatkowym urlopem? Czy te 21 dni muszę wykorzystać tylko na wyjazd 14-dniowy, czy też mogę uczestniczyć w rehabilitacji stacjonarnej (jest w godzinach mojej pracy)? Proszę o pomoc, bo każdy mówi mi co innego. Jedni, że tylko wyjazd, inni, że mogę korzystać z rehabilitacji stacjonarnej w ramach tych 21 dni. Zgłupiałam... Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Urlop ten nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy na zasadach wskazanych powyżej.
Powyższe oznacza, że urlop dodatkowy przysługuje obok urlopu wypoczynkowego w wymiarze wynikającym z przepisów prawa pracy (20 lub 26 dni). Może więc mieć wymiar 26 dni urlopu plus 10 dni urlopu dodatkowego.
Turnus rehabilitacyjny może zaś trwać maksymalnie 21 dni. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wyjazd na turnus rehabilitacyjny pomniejsza wymiar urlopu dodatkowego. W przypadku, gdy pracownik wyjeżdża na turnus rehabilitacyjny, który wynosi mniej niż 21 dni, to zachowuje on prawo do urlopu dodatkowego w takim wymiarze, by łączny czas turnusu i urlopu dodatkowego nie przekroczył 21 dni. Dla przykładu, po uczestniczeniu w 15-dniowym turnusie rehabilitacyjnym przysługiwać Pani będzie 6 dni urlopu dodatkowego. W przypadku pobytu na turnusie rehabilitacyjnym trwającym 21 dni, urlop dodatkowy w ogóle nie przysługuje.
Organizator turnusu musi posiadać uprawnienia nadane przez wojewodę i umieszczony jest w centralnej bazie organizatorów. Jego zadaniem jest zorganizowanie grup uczestników wymagających podobnej rehabilitacji, opracowanie i realizacja programu turnusu, dostosowanego do potrzeb uczestników, które zależą od rodzaju niepełnosprawności. Nie jest to zatem każdy ośrodek rehabilitacyjny.
Osoba niepełnosprawna, w terminie 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, przekazuje centrum pomocy informację o wyborze turnusu, w którym będzie uczestniczyła.
Z poważaniem,
Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki