Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zawody pomocnicze – czy cieszą się popularnością?

15.12.2017
Autor: Mateusz Różański
uczniowie uczą się robić fryzury na włosach manekinów

Z myślą o uczniach z niepełnosprawnością intelektualną od września tego roku w szkołach branżowych (dawniej zawodowych) uruchomiono nowe kierunki kształcenia w zawodach pomocniczych: pomocnik ślusarza, stolarza, mechanika, krawca i fryzjera. Jak wielu uczniów skorzystało z tej oferty?

Zawody pomocnicze to nie nowość – od kilku lat można w Polsce kształcić się w zawodzie Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, który cieszy się sporą popularnością.  Tym roku szkolnym na przykład w tym kierunku kształci się 1266 uczniów w 195 placówkach. Korzystając z tych wzorców Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło możliwość kształcenia się jako pracownik pomocniczy w kilku innych zawodach rzemieślniczych. Miało to na celu ułatwienie uczniom z niepełnosprawnością intelektualną aktywizację zawodową.  

Realna możliwość zdobycia zawodu 

- Potrzeba wprowadzenia ich do klasyfikacji zawodów wynika głównie z konieczności zapewnienia tej grupie młodzieży realnej możliwości zdobycia zawodu. Dzięki temu mogłaby zyskać samodzielność zawodową, niezależność finansową i pełniejszą akceptację społeczeństwa – tłumaczyła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Jak wygląda kwestia popularności nowych kierunków kształcenia?

Według informacji otrzymanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę nowych zawodów pomocniczych podjęło zaledwie 39 uczniów. Z tego najwięcej chce się kształcić na pracownika pomocniczego ślusarza – 17. Z kolei 12 uczniów zdecydowało się podjać naukę w zawodzie pracownika pomocniczego krawaca i po pięciu pracownika pomocniczego stolarza i mechanika. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • a jakie jest zapotrzebowanie na te zawody?
    Marta
    18.12.2017, 15:48
    Fajnie, że powstały nowe kierunki ale czy ktoś sprawdził jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na takie zawody? Czy nie stanie się tak, że osoby niepełnosprawne ukończą szkołę i nie będą zatrudniane w wyuczonych zawodach bo zwyczajnie nikt nie poszukuje pracowników z takimi wyuczonymi umiejętnościami. A absolwenci będą musieli od początku przygotowywać się do nowych zawodów.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas