Lista Mocy: Ewa Durska
Ewa Durska – rekordzistka świata, wyróżniona w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Lekkoatletka, specjalizuje się w pchnięciu kulą już od 21 lat. Zawsze uśmiechnięta, na stadionie staje się waleczna jak lwica. Startuje w kategorii F20 – sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska: Sydney (2000), Londyn (2012), Rio de Janeiro (2016), tam też ustanowiła rekord świata (13,94 m). Zwycięstwem się podzieliła, gdyż medal przekazała nieznanej sobie wcześniej 9-letniej Wiktorii, chorej na białaczkę, aby po zlicytowaniu go pokryć koszty leczenia dziecka. W tym roku dziewczynka wraca do szkoły – i to jest największą radością i dumą zawodniczki.
Złoto przywiozła też z Mistrzostw Świata w Wielkiej Brytanii (1998) – wywalczyła tam także złoto w rzucie dyskiem, w Nowej Zelandii (2011), Francji (2013), Katarze (2015) i znów w Wielkiej Brytanii (2017). Niepokonana była również na Mistrzostwach Europy we Francji (2006), a dwa złote krążki w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem zdobyła w Holandii (2012) i we Włoszech (2016).
Siłę do sportowej walki dają jej kibice, a od lat wierna jest swojemu klubowi w Goleniowie i trenerowi Waldemarowi Nowotnemu. O sobie mówi, że jest roztrzepana. Jej miłością, poza sportem, jest ukochana suka Saba, labrador, i działka, na której odpoczywa.
„To osoba bardzo skryta, pracowita, systematyczna, która nigdy się nie poddaje. Jak sobie coś postanowi, to za wszelką cenę chce to osiągnąć. Jest bardzo wytrwała” – mówi o zawodniczce Waldemar Nowotny, trener UKS BARNIM Goleniów, który pracuje z nią od początku kariery.
Ma Brązowy Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżnienie w konkursie „Człowiek bez barier 2016”.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz