Blogowigilia, czyli świąteczne spotkanie 2500 blogerów
Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, zapewne wielu z nas weźmie udział w spotkaniu opłatkowym w szkole, miejscu pracy czy organizacji, w której działa. Swoją Wigilię mają też… blogerzy! W przygotowaniu wydarzenia pomaga im PZU.
Blogowigilia 2017, czyli przedświąteczne spotkanie internetowych twórców, odbyła się w sobotę 9 grudnia w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich (DTBJ) w Warszawie przy ul. Brackiej 25. Na wspólnej imprezie spotkali się popularni blogerzy, vlogerzy i youtuberzy.
2500 blogerów
Blogowigilia obchodziła w tym roku pięciolecie. Pierwsza odbyła się 18 grudnia 2012 r. w Warszawie. Od tamtej pory co roku w grudniu twórcy internetowi zjeżdżają z całej Polski do stolicy, aby spotkać się, porozmawiać oraz wymienić pomysłami w radosnej świątecznej atmosferze. Jak dotąd Blogowigilia zgromadziła przy bożonarodzeniowym drzewku ponad 2500 osób zajmujących się nowymi mediami i z roku na rok ta społeczność rośnie.
W zamyśle Blogowigilia nie różni się od tej, która odbywa się 24 grudnia. Idea wydarzenia skupia się na byciu razem i dzieleniu się przemyśleniami i doświadczeniami. Przygotowany jest świąteczny stół, na którym znajdują się tradycyjne smakołyki – od śledzi, przez pasztety po pierniczki. Co ważne – każda z potraw przygotowana jest przez uczestników spotkania. Organizowane są też świąteczne strefy warsztatowe – blogerzy wspólnie gotują, pakują prezenty, robią kompozycje kwiatowe i ozdoby świąteczne.
Bawić się i pomagać
Kolejny raz partnerem Blogowigilii jest PZU. W tym roku firma przygotowała specjalną strefę aktywności. Zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” PZU zapraszał do dwóch pokoi zagadek, w których trzeba było poradzić sobie z zagrożeniami typowymi dla okresu świątecznego. Zadania wymagały wykazania się wiedzą, refleksem i opanowaniem. Do każdego pokoju wchodziła 5-osobowa drużyna, która po przeszkoleniu przez ekipę ratowników miała 30 minut na rozwiązanie zadań. Na koniec w strefie prewencyjnej PZU można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w pięknej fotobudce, wyglądającej jak kryształowe zwierciadło.
Ważnym elementem spotkań są podejmowane przez uczestników działania na rzecz potrzebujących. W tym roku na przykład zorganizowano wspólne pisanie życzeń dla podopiecznych fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która wspiera m.in. dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Gospodarzem akcji charytatywnej był Konrad Kruczkowski z bloga „Halo Ziemia” oraz Ania Siewiorek z fundacji „Mimo Wszystko”. Opowiedzieli o działaniach Fundacji, przedstawili historie jej podopiecznych, a później zaprosili do wspólnego tworzenia bożonarodzeniowych życzeń. Na chętnych do dzielenia się dobrym słowem czekały świąteczne kartki, kolorowe pisaki i długopisy.
Bo przecież Blogowigilia to też Wigilia.
Blogerzy w Liście Mocy
Wśród blogerów i vlogerów coraz więcej jest osób z niepełnosprawnością. Kilkoro z nich trafiło do Najnowszej publikacji Integracji Lista Mocy.
Sylwia Błach
Programistka, pisarka, działaczka społeczna, modelka, ambasadorka kampanii Dotykam=Wygrywam, ale też autorka dwóch blogów: „Rozkoszy umysłu”, poświęconego literaturze, niepełnosprawności, programowaniu i podróżom, i „Vamppiv”, poświęconego modzie i urodzie. „Nie wyobrażam sobie, by wózek miał się stać definicją tego, kim jestem, i ograniczeniem blokującym mnie na drodze ku marzeniom. (...) Jestem niejednoznaczna, lubię kontrasty, czasem bywam słodka, ale potrafię też pokazać pazurki. Realizuję się poprzez to, co robię, i ogromną frajdę sprawia mi wiedza, że będąc sobą i spełniając marzenia, komuś pomagam!” – mówi o sobie.
Rafał Miszkiel
Mieszkający w Suwałkach youtuber. Prowadzi w serwisie YouTube bardzo popularny kanał „Życie na wózku” (76 tys. subskrybentów). Pokazuje, jak wygląda życie osoby poruszającej się tak jak on, opowiada o swoich problemach, ale też chwali się osiągnięciami, m.in. takimi jak pobicie rekordu Guinnessa w liczbie przebytych na wózku kilometrów w ciągu doby. Pierwszy w historii laureat nagrody Integracji „Człowiek bez barier” w kategorii Osobowość internetowa (2016).
Agata Grzesik
W Internecie znana jest jako Pani Miniaturowa i taki tytuł nosi jej blog, na którym dzieli się nieco zawadiackim podejściem do otaczającej ją rzeczywistości. Sympatię internautów zapewnia jej cięty język, którym mówi o rzeczach ważnych. Często porusza sprawy dotyczące kobiet z niepełnosprawnością, które przekonuje, że pomimo przeciwności losu mogą wszystko: realizować się zawodowo, studiować, uprawiać sport, być matkami, bo szczęście jest także dla nich. Stara się nie poddawać i mimo podupadającego zdrowia podejmuje wyzwania codzienności. Motywuje innych do życia w pełni.
Bogumiła Siedlecka-Goślicka
Vlogerka zajmująca się tematyką lajfstajlową – na swoim kanale „Anioł na Resorach” (37 tys. subskrybentów) dzieli się wiedzą na temat makijażu, ubrań i kosmetyków. Nie stroni też od poważniejszych tematów – jak choćby depresja czy codzienne życie osób poruszających się na wózkach. W 2013 r. zdobyła Nagrodę Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier”.
Dowiedz się więcej o publikacji Lista Mocy.
Zachęcamy także do obejrzenia galerii z konferencji prasowej i premiery Listy Mocy.
Materiał przygotowany we współpracy z
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz