Co z tą pracą? Przesłaliśmy Wasze postulaty premierowi Mateuszowi Morawieckiemu!
Likwidacja pułapki rentowej – to najczęstszy spośród ponad 140 postulatów, jakie otrzymaliśmy od Czytelników, dotyczących zmian w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Wszystkie wysłaliśmy „pod choinkę” premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także Elżbiecie Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Krzysztofowi Michałkiewiczowi, Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Od dłuższego czasu obserwujemy paradoksalną sytuację na rynku pracy. Mamy najniższe od 25 lat bezrobocie i armię niepracujących osób z niepełnosprawnością. Obecnie bezrobocie w Polsce spadło jeszcze bardziej – do rekordowo niskiego dla ostatniego ćwierćwiecza poziomu 6,5 proc. Owszem, w ostatnim roku lekko drgnęły statystyki zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Według GUS, aktywnych zawodowo jest blisko 30 proc. z nich, a PFRON dofinansowuje pensje już ponad ćwierć miliona pracowników.
Wciąż niestety jest to poziom daleki od średniej Unii Europejskiej, a zwłaszcza od statystyk należących do niej krajów, w których pracuje ponad 60 proc. osób z niepełnosprawnością (m.in. Szwecja, Finlandia, Austria). Różnica jest więc ogromna, a przecież w niczym nie ustępujemy społeczeństwom tych państw!
100. nowelizacja
Obecnie procedowana jest 99. nowelizacja Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, licząc łącznie z nowelami młodszej o sześć lat Ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej, która była początkiem nowego systemu wspierania osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Kolejna nowelizacja będzie setną w kolejności. To dobry moment na dyskusję o kierunku, w jakim powinien zmierzać system wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.
Ponad 140 postulatów
Praca to temat, który wzbudza największe emocje wśród naszych Czytelników, którzy od lat podpowiadają rozwiązania, które mogą korzystnie wpłynąć na aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością. To bardzo ważne głosy i często celne komentarze, które odbijają się szerokim echem.
Dlatego w listopadzie 2017 r. zwróciliśmy się do Was, Czytelników portalu, a także do Gości 22. Wielkiej Gali Integracji, z prośbą o konkretne propozycje dotyczące zmian w systemie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.
W ciągu dwóch tygodni otrzymaliśmy ponad 140 konkretnych, często wypunktowanych postulatów, za co bardzo dziękujemy! Nie oceniamy ich i nie komentujemy, któż bowiem lepiej zna problemy rynku pracy niż same osoby z niepełnosprawnością?
Nie wszystkie spośród postulatów podpisane są imieniem i nazwiskiem, czasem jest to tylko pseudonim lub inicjał – szanujemy jednak anonimowość Czytelników, dlatego zdecydowaliśmy się przesłać także tak podpisane opinie.
Postulaty trafiły do rządzących
Zebrany materiał to prawdziwa kopalnia pomysłów dla osób, które prowadzić będą prace nad setną nowelizacją Ustawy o rehabilitacji. To głosy osób, które o obecnym systemie wiedzą wszystko, które znają jego wady i zalety, które – mimo wielkich emocji towarzyszących tej kwestii – potrafią wskazać konkretne postulaty.
Wszystkie konstruktywne postulaty przesłaliśmy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także Elżbiecie Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Krzysztofowi Michałkiewiczowi, Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Komentarz