Prawnik radzi: problem z pracownikiem socjalnym
Mam 65 lat i orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Nieustająco występuję o wsparcie do swojego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od roku mam jednak następujący problem, otóż co miesiąc pracownik socjalny umawia się ze mną na wywiad środowiskowy i wyznacza mi termin dwóch dni, podczas których każe na siebie czekać w dwóch porach: przed południem i po południu, czyli każdego miesiąca mam dwa dni wyjęte z życia. Proszę o podstawę prawną takiego postępowania.
Zygmunt D.
Odpowiada prawniczka Integracji, Anita Siemaszko:
Nie wiem, czy właściwie odczytuję Pańskie pytanie. Jeśli chodzi o to, kto i w jakim celu przeprowadza wywiad środowiskowy, reguluje to Ustawa o pomocy społecznej, a uszczegółowia rozporządzenie w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, zawierające również wzór. Natomiast szczegóły dotyczące konkretnych terminów ustala zapewne kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pańskiej miejscowości i do niego, moim zdaniem, powinien skierować Pan swoje pytanie. Być może nieporozumienia biorą się z przeświadczenia, że osoba potrzebująca wsparcia, w wieku emerytalnym i z niepełnosprawnością dysponuje wolnym czasem. Jeśli jest inaczej, pozostaje Panu przedstawienie swoich racji kierownictwu Ośrodka Pomocy Społecznej.
Podstawa prawna:
1) Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 593) m.in.: Art. 107. 1. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej oraz u osób, o których mowa w art. 103.
Art.107.3. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza pracownik socjalny, również na potrzeby jednostki organizacyjnej pomocy społecznej z terenu innej gminy, po okazaniu legitymacji pracownika socjalnego.
3a. Przy przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz świadczeniu pracy socjalnej w środowisku może uczestniczyć drugi pracownik socjalny. Rodzinny wywiad środowiskowy oraz świadczenie pracy socjalnej w środowisku może się odbywać w asyście funkcjonariusza policji.
2) Rozporządzenie poz.1406 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Komentarz