Sukces! Pierwsza w historii Polka otrzymała międzynarodową nagrodę Live on. Give on!
Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość oraz Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA została pierwszą polską laureatką międzynarodowej nagrody LIVE ON. GIVE ON. Nagroda przyznawana jest pacjentom, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie i swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej.
Ceremonia rozdania nagród Earla Bakkena LIVE ON. GIVE ON. odbyła się 13 stycznia br. na wyspie Kona na Hawajach (USA). Podczas gali przyznawane jest 12 wyróżnień pacjentom z całego świata, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie, a swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej.
Dodatkowo uroczystości towarzyszyły 4-dniowe warsztaty dla społeczników, liderów organizacji pozarządowych prowadzone przez specjalistów z całego świata. Szkolenia dotyczyły m.in. systemów opieki zdrowotnej, współpracy z instytucjami publicznymi i osobami kształtującymi politykę zdrowotną, edukacji poprzez media społecznościowe, narzędzi komunikacji przydatnych w pracy osób zajmujących działaniami rzeczniczymi i strażniczymi na rzecz danej grupy społecznej.
Polska po raz pierwszy
Pierwszą polską laureatką nagrody Earla Bakkena, w edycji 2017 roku, została Magdalena Gajda, Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.
- Kiedy miałam 13 lat moi szkolni koledzy obrzucili mnie kamieniami. Krzyczeli, że robią to dlatego, że jestem gruba – powiedziała Magdalena Gajda podczas ceremonii wręczenia nagród. – Teraz mam 46 lat, ale pamiętam każdy kamień, który wtedy uderzył mnie w plecy, brzuch, głowę. Przez całe życie ludzie śmiali się ze mnie i nazywali mnie świnią tylko dlatego, że miałam na sobie więcej tkanki tłuszczowej niż inni ludzie. Mój cel jest prosty. Chciałabym, aby otyłość była rzetelnie leczona tak jak inne choroby, a osoby z otyłością były traktowane z szacunkiem tak jak inni ludzie – dodała.
Magdalena Gajda na wniosek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO) pełni także funkcję Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość i reprezentuje Polskę w Radzie Pacjentów Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Prywatnie jest dziennikarką prasową i internetową specjalizującą się w problematyce zdrowia i spraw społecznych, a także specjalistką ds. public relations i CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). Jest autorką ok. 3 tys. artykułów. Za swoją działalność edukacyjną na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy otrzymała nagrodę prasową Głównego Inspektora Pracy. Od 15 lat współpracuje z polskimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i z niepełnosprawnością.
Magdalena Gajda od dzieciństwa choruje na otyłość. W 2010 roku, po wielu nieudanych próbach leczenia zachowawczego otyłości, przy wadze 136kg. poddała się zabiegowi chirurgii bariatrycznej (gastric by-pass). Obecnie waży 78 kg.
W 2013 roku, na prośbę ekspertów PTBO, Gajda po raz pierwszy wspólnie z nimi wystąpiła przed senacką Komisją Zdrowia zwracając uwagę opinii publicznej na zjawiska dyskryminacji i stygmatyzacji osób z otyłością w Polsce. Kilka miesięcy później ukazał się reportaż, w którym upubliczniła swoje tragiczne wspomnienia związane z nieludzkim traktowaniem jej jako osoby z otyłością. Rok później ufundowała z własnych środków Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.
Cel: stworzenie systemu leczenia otyłości
Fundacja OD-WAGA jest organizacją ekspercko-pacjencką. Wspierana jest merytorycznie przez specjalistów obesitologów (leczenia otyłości) z PTBO oraz chirurgów bariatrów z Towarzystwa Chirurgów Polskich.
- Już blisko 30 proc. Polaków choruje na otyłość. To jest kilkanaście milionów ludzi. Nie sposób pomóc wszystkim chorym, jako osobom indywidualnym. Dlatego uznałam, że wykorzystam swoją wiedzę, doświadczenia, umiejętności zawodowe, aby wspólnie ze specjalistami stworzyć w Polsce taki system leczenia otyłości, z którego skorzystają wszyscy chorzy. Po to właśnie powstała Fundacja OD-WAGA – mówi Magdalena Gajda.
Fundacja OD-WAGA zajmuje się dostosowaniem polskiego prawa do potrzeb osób z otyłością. Dzięki działaniom Fundacji m.in. Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi monitoring placówek medycznych pod kątem ich dostosowania w sprzęt diagnostyczny, do leczenia i opieki nad chorymi na otyłość III stopnia, tzw. olbrzymią. W 2016r. Fundacja OD-WAGA i jej eksperci doprowadzili też do oddzielenia chirurgii bariatrycznej od chirurgii ogólnej i utworzenia jasnych zasad refundacji operacji bariatrycznych dla ponad 500 tys. chorych na otyłość III stopnia.
Fundacja OD-WAGA realizuje ponadto kampanie edukacyjne: czym jest choroba otyłości, jak się ją leczy nowoczesnymi, bezpiecznymi metodami, a także, jako pierwsza w Polsce prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i stygmatyzacji osób chorych na otyłość.
Technologia dla zdrowia
Nagroda LIVE ON. GIVE ON. (ŻYJ i POMAGAJ) została ustanowiona przez Earla Bakkena, amerykańskiego inżyniera, biznesmena i filantropa. W 1957 r. opracował on pierwszy zewnętrzny rozrusznik serca na baterie. Stymulatory serca były w tamtym czasie dużymi, ciężkimi urządzeniami zasilanymi prądem i wymagały wożenia na specjalnych wózkach. Rozrusznik Bakkena był lekki, poręczny, łatwy w obsłudze, a co najważniejsze gwarantował bezpieczeństwo pacjentom w przypadku przerw w dostawie prądu.
Zachęcony sukcesem rozrusznika, Earl Bakken wraz ze swoim szwagrem Palmerem Hermundslie założyli w stanie Minnesota (USA) firmę o nazwie Medtronic. Obecnie jest to międzynarodowy koncern specjalizujący się w tworzeniu urządzeń medycznych wykorzystywanych do leczenia chorych ze schorzeniami m.in. metabolicznymi (np. pompy insulinowe dla chorych z cukrzycą 1 stopnia), kardiologicznymi (np. rozruszniki serca), neurologicznymi (np. stymulatory dla osób z chorobą Parkinsona) oraz sprzętu do chirurgicznego leczenia otyłości, tzw. chirurgii bariatrycznej.
W 1989 r. Earl Bakken wycofał się z życia zawodowego i osiadł w swojej posiadłości na wyspie Kona w archipelagu Hawajów. W 2013 r. utworzył Fundację, która co roku przyznaje 12 wyróżnień tym pacjentom z całego świata, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie, a swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej.
Laureaci nagrody od lewej: Hui Li, Lindsay Davis, Jason Baker, Clarissa Solari, Mridula Kapil Bhargava, Ismael Encinas, Claire Cahill, Nathália Noschese,.Karla Altmayer, Lewis Hine i Magdalena Gajda
Laureaci z całego świata
Oprócz Polki, w edycji Bakken Award 2017 zostali także nagrodzeni:
- Hui Li – Chiny – poeta i piłkarz z ciężką chorobą serca; podróżuje na rowerze po całych Chinach, spisuje swoje wspomnienia dając siłę innym chorym na serce.
- Lindsay Davis - Nowy Jork, USA – balerina, u której w wieku 17 lat, po długiej diagnostyce stwierdzono chorobę serca (kardiomiopatię przerostową), Lindsay żyje dzięki rozrusznikowi serca, a poświęca się edukacji czym jest nagłe zatrzymanie krążenia i organizacji badań przesiewowych serca u dzieci.
- Jason Baker - Nowy Jork, USA – lekarz z cukrzycą typu 1, który działa na rzecz chorych na cukrzycę w Ugandzie.
- Clarissa Solari - Montevideo, Urugway – z cukrzycą typu 1; jest edukatorem diabetologicznym; organizuje obozy wakacyjne dla dzieci z cukrzycą oraz prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu profilaktyki przeciwcukrzycowej.
- Mridula Kapil Bhargava - Delhi, Indie – studentka z cukrzycą typu 1, która prowadzi działania edukacyjne dla chorych na cukrzycę w Indiach.
- Ismael Encinas - miasto Meksyk, Meksyk – prawnik z chorobą Parkinsona, który prowadzi grupy wsparcia dla osób z tym schorzeniem.
- Claire Cahill - Kilkenny, Irlandia – pielęgniarka środowiskowa z chorobą serca (ma wszczepiony rozrusznik), jako mama synka z ciężką skoliozą (boczne skrzywienie kręgosłupa) założyła w Irlandii organizację dla rodziców i opiekunów dzieci z tym schorzeniem.
- Nathália Noschese - Sao Paulo, Brazylia – nastolatka chora na cukrzycę typu 1; organizuje obozy wakacyjne dla dzieci z cukrzycą oraz grupy wsparcia; stworzyła także komiks dla dzieci z informacjami jak rozpoznać cukrzycę i jak z nią żyć.
- Karla Altmayer - Cicero, Illinois, USA – prawniczka z chorobą naczyniową, która w Chicago walczy w obronie praw kobiet ofiar przemocy seksualnej i dyskryminowanych ze względu na płeć.
- Lewis Hine - Havant, Wielka Brytania – 16 latek po 13 operacjach guza mózgu, z licznymi schorzeniami neurologicznymi; utworzył w Wielkiej Brytanii portal dla dzieci i nastolatków chorych przewlekle, na którym mogą znaleźć swoich przyjaciół.
- Magdalena Gajda - Warszawa, Polska.
- Austin Pinkerton - Pretoria, Republika Południowej Afryki – chory na cukrzycę typu 1; edukator cukrzycowy dla dzieci i młodzieży w RPA, Botswanie i Namibii.
Więcej o nagrodzonych w edycji Bakken Award 2017 na stronie medtronic.com.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat Fundacji OD-WAGA, wejdź na stronę organizacji i Facebooka.
Komentarz