Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Specjalny zasiłek opiekuńczy przy umiarkowanym stopniu?

31.01.2018
Autor: I.

Pytanie brzmi – czy chcąc uzyskać taki zasiłek opiekuńczy dla osoby starszej – nie dziecka – koniecznością jest orzeczenie ze stopniem niepełnosprawności znacznym czy wystarczy orzeczenie ze stopniem umiarkowanym i zaświadczenie od lekarza rodzinnego z zapisem o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 682) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  1. nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2. rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Analizując powyższy przepis, ustawodawca nie przewidział możliwości uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy podopieczny posiada jedynie umiarkowany stopień niepełnosprawności, nawet z odpowiednimi wskazaniami, o których Pani pisze.

Nie można jednak wykluczyć, choć to mało prawdopodobne, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w konkretnym przypadku orzekłby wyjątkowo (badając całokształt sprawy – sytuacji rodzinnej) o prawie do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas