Dyscypliny Pjongczang 2018: narciarstwo biegowe
Paraolimpijski debiut tej konkurencji jest ściśle związany z samym początkiem zimowych igrzysk paraolimpijskich. Od 1976 roku niezmiennie narciarstwo biegowe jest jedną z najbardziej „medalodajnych” dyscyplin w programie igrzysk.
Zasady narciarstwa biegowego osób z niepełnosprawnością
Ta odmiana narciarstwa była obecna na zimowych igrzyskach paraolimpijskich od początku, czyli od zawodów w szwedzkim Örnsköldsvik w 1976 r. Kobiety i mężczyźni (tylko stojący) używali wówczas na wszystkich dystansach wyłącznie techniki klasycznej. Narciarze siedzący zostali dopuszczeni do startów w 1984 r. podczas igrzysk w Innsbrucku, a konkurencje medalowe techniką dowolną zaczęły obowiązywać dopiero od igrzysk w Albertville w 1992 r.
W tej dyscyplinie sportowcy podzieleni są na trzy grupy startowe: zawodników stojących, siedzących oraz niewidomych i niedowidzących. Zawodnicy siedzący poruszają się na sledżach, czyli „sankach” z siedziskiem z zamocowanymi nartami biegowymi, a poruszają się odpychając się kijkami. Z kolei niewidomi biegacze korzystają z pomocy przewodnika.
Zawodnicy po amputacjach lub z niesprawnymi nogami startują na sledżach, czyli „sankach” z siedziskiem z zamocowanymi nartami biegowymi, fot. Maciej Wolański/PZSN Start
Medale w biegach narciarskich zostaną rozdane aż dwudziestokrotnie. Na Igrzyskach Paraolimpijskich rozegrane zostaną następujące konkurencje:
- biegi na 12 km kobiet i 15 km mężczyzn (kat. siedząc),
- biegi na 15 km kobiet i 20 km mężczyzn techniką dowolną (kat. stojąc oraz kat. osób niewidomych i niedowidzących),
- sprint techniką klasyczną (wszystkie kategorie niepełnosprawności),
- 7,5 km kobiet i 10 km mężczyzn techniką klasyczną (kat. stojąc oraz kat. osób niewidomych i niedowidzących),
- 5 km kobiet i 7,5 km mężczyzn (kat. siedząc),
- sztafeta mieszana 4x2,5 km (wszystkie kategorie niepełnosprawności),
- sztafeta open 4x2,5 km (wszystkie kategorie niepełnosprawność).
Kategorie niepełnosprawności w biegach narciarskich
W tej dyscyplinie sportowcy podzieleni są na trzy grupy startowe:
- stojący (po amputacjach lub z porażeniem kończyn górnych – LW2-9),
- siedzący (LW10-12),
- oraz niewidomi i niedowidzący (B1-3).
Polskie sukcesy
Katarzyna Rogowiec z dumą prezentuje swój brązowy medal zdobyty w Vancouver, fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews
Polskie narciarstwo biegowe dostarczyło nam aż 36 medali na igrzyskach paraolimpijskich. Nasi reprezentanci jedenastokrotnie sięgali po tytuł mistrzowski, dodatkowo sześć razy kończyli zmagania na drugiej pozycji i aż dziewiętnastokrotnie na trzeciej. W klasyfikacji medalowej tej dyscypliny daje nam to ósme miejsce na 26 krajów, które zdobywały medale.
Najwięcej, bo aż siedem medali zdobyli Marcin Kos oraz Jan Kołodziej – biegacze ci reprezentowali nas na igrzyskach w latach 1988-1994. Wspomniany Kos sięgał czterokrotnie po tytuł mistrza paraolimpijskiego, dorzucając dwa srebra i brąz. Jak Kołodziej raz sięgnął po najwyższe laury, dodatkowo raz został wicemistrzem paraolimpijskim oraz pięciokrotnie stawał na najniższym stopniu podium. Z dwóch złotych cieszył się w 1984 r. Marian Niedźwiadek, zaś jedno złoto i i jeden brąz to dorobek Wiesława Fiedora z Salt Lake City z 2002 r.
Wśród pań należy wspomnieć o jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w zimowych sporcie paraolimpijskim – Katarzynie Rogowiec, która w Turynie w 2006 r. dwukrotnie została mistrzynią paraolimpijską, zaś cztery lata później w Vancouver sięgnęła po brąz. Raz po złoto sięgnęła Barbara Chmielecka, dodatkowo nasza narciarska w 1984 r. cieszyła się z dwóch brązowych krążków.
Jak będzie w Pjongczangu?
Największe nadzieje na medal daje Witold Skupień – aktualny medalista mistrzostw świata. Polak w tegorocznym Pucharze Świata prezentował wysoką formę, a tuż przed igrzyskami zajął trzecie miejsce w narciarskim biegu długim techniką klasyczną (kat. zawodników stojących) podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Vuokatti. Pozostali reprezentanci Polski powinni walczyć o miejsca w czołowej dziesiątce.
Witold Skupień to jedna z polskich nadziei na medal w Pjongczangu, fot. Maciej Wolański/PZSN Start
Czy wiesz, że...
Marcin Kos z siedmioma medalami (4-2-1) zajmuje piętnastą lokatę, wspólnie z Rosjaninem Kiriłem Michajłowem, w klasyfikacji medalowej „wszech czasów” w tej konkurencji.
Informacje praktyczne
Obiekt
Alpensia Biathlon Centre
Liczba kompletów medali
20
Terminarz
godziny według polskiego czasu
- 11 marca – 15 km mężczyzn (kat. siedząc) – godz. 2:00-3:05
- 11 marca – 12 km kobiet (kat. siedząc) – godz. 3:15-4:25
- 12 marca – 20 km mężczyzn i 15 km kobiet techniką dowolną (kat. siedząc + kat. niewidomi i niedowidzący) – godz. 2:00-5:30
- 14 marca – sprint techniką klasyczną (wszystkie klasy niepełnosprawności) – kwalifikacje godz. 2:00-3:25, półfinały i finały godz. 4:00-6:30
- 17 marca – 10 km mężczyzn i 7,5 km kobiet techniką klasyczną dowolną (kat. siedząc + kat. niewidomi i niedowidzący) – godz. 2:00-4:30
- 17 marca – 7,5 km mężczyzn i 5 km kobiet (kat. siedząc) – godz. 4:40-5:55
- 18 marca – sztafeta mieszana 4x2,5 km (wszystkie klasy niepełnosprawności) – godz. 2:00-2:40
- 18 marca – sztafeta open 4x2,5 km (wszystkie klasy niepełnosprawności) – godz 3:00-4:05
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Wiceszefowa MFiPR: 300 nowych inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami w woj. śląskim
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią „PROszę o poMOC”
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
Dodaj komentarz