Utrata prawa jazdy na 3 miesiące przez osobę niepełnosprawną
Jestem osobą 80-letnią – posiadającą uprawnienia osoby niepełnosprawnej. Poświadczone dodatkowymi zaświadczeniami wydanymi przez specjalitę neurologa i pulmonologa. Stwierdzające schorzenia, które uniemożliwiają mi samodzielne pokonywanie [chodząc] dystansu powyżej 50 metrów. Policjant, który zatrzymał mi prawo jazdy za przekroczenie szybkości, poinformował mnie, że Starosta ma uprawnienia, które w wyjątkowych okolicznościach może uchylić postanowienie polcjantów i przywrócić mi możliwość poruszania się samochodem. A gdy udałem się do Starostwa usłyszałem, że Starosta nie ma takich uprawnień. KTO MA RACJĘ: STAROSTA czy POLICJANCI JEŻDŻĄCY RADIOWOZEM??? Proszę o odpowiedz.
Szanowny Panie,
problem, który Pan poruszył, regulowany jest przepisami Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 1 a) ww. ustawy, starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Natomiast zgodnie z art. 103 ust. 3 tej samej ustawy, starosta wydaje decyzję administracyjną o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie.
Aby dochodzić swoich praw, powinien Pan skorzystać z możliwości postępowania odwoławczego (zgodnie z pouczeniem na postanowieniu, które Pan otrzymał).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny