Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przewodnicząca Rady ds. niepełnosprawnych: zostaliśmy wykorzystani

25.04.2018
Autor: PAP, fot. Przewodnicząca Rady ds. niepełnosprawnych Monika Zima-Parjaszewska w kadrze z programu Tak jest, TVN24.pl
Przewodnicząca Rady ds. niepełnosprawnych Monika Zima-Parjaszewska.

- Z zaskoczeniem i przykrością przyjmujemy sposób w jaki została wykorzystana praca Krajowej Rady Konsultacyjnej w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami – powiedziała w środę, 25 kwietnia, przewodnicząca Rady Monika Zima-Parjaszewska.

Poinformowała o przesłaniu listu do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej.

- Nie zgadzamy się na wykorzystanie do celów politycznych – podkreśliła przed Sejmem dziennikarzom.

„Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, uczestniczymy w pracach przygotowujących i oceniających rozwiązania systemowe na rzecz niezależnego życia. Z zaskoczeniem i ogromną przykrością przyjmujemy sposób, w jaki została wykorzystana praca Krajowej Rady Konsultacyjnej w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami protestującymi w Sejmie” – brzmi list do minister rodziny i pracy.

Bez odniesienia do protestujących

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób z niepełnosprawnością podpisali we wtorek 25 kwietnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” Porozumienie w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. Zapisano w nim, m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Przewodnicząca Rady podkreśliła, że porozumienie zawarte w ramach Rady Konsultacyjnej nie odnosiło się do protestujących w Sejmie i zaznaczyła, że ona i jej organizacja, a także osoby uczestniczące w spotkaniu Rady – zawsze były i są ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

- Od bardzo wielu lat wspieramy osoby z wieloma niepełnosprawnościami – podkreśliła, zaznaczając, że protest kilka dni wcześniej wsparła we wszystkich oficjalnych komunikatach w internecie.

Na proteście: „Hańba”

Apelowała przed Sejmem, żeby nie dać się podzielić.

- Nie dajmy się podzielić, nie dajmy wykorzystywać tej sytuacji przez rząd do podziału środowiska. Mamy dokładnie takie same postulaty jak państwo, proponujemy rozwiązania finansowe – mówiła, kierując słowa do protestujących przed Sejmem osób, które popierają trwający na sejmowych korytarzach protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy protestu krzyczeli „hańba” i domagali się wyjaśnienia, jak mogło dojść do tego, iż Rada Konsultacyjna podczas trwającego protestu podpisała porozumienie z rządem.

- My protestujemy, jesteśmy z wami, jest nam przykro, że zostaliśmy wykorzystani – przekonywała Zima-Parjaszewska.

Komentarz

  • To bardzo wątpliwe usprawiedliwianie się
    Piotr Koral
    25.04.2018, 13:33
    Podpisywanie porozumień z Rządem nie należy do kompetencji Krajowej Rady Konsultacyjnej. Jako prawnik Pani przewodnicząca musiało o tym świetnie wiedzieć. Pomimo to podpisała dokument o nazwie Porozumienie pomiędzy Radą Ministrów a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych. Dlatego trudno jej obecne - dopiero po burzliwym proteście środowiska - wyjaśnienia uznać za wiarygodne.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas