Szef European Disability Forum napisał list w sprawie protestu w Sejmie
W reakcji na trwający od 18 kwietnia protest osób z niepełno sprawnościami i ich rodziców w sejmie, Przewodniczący Europejskiego Forum Osób (European Disability Forum - EDF) z Niepełnosprawnościami, Yannis Vardakastanis wystosował list skierowany m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara. Ponizej zamieszczamy treść listu.
„Informacje, które otrzymujemy o trwającym od 18 kwietnia w polskim parlamencie proteście osób z niepełnosprawnościami budzą nasze największe zaniepokojenie.
Warunki, w jakich znajdują się protestujący, są skandaliczne. Gwałcone są ich podstawowe prawa człowieka i zwykła ludzka godność. Brak możliwości przebywania z nimi ich asystentów, zakaz wychodzenia na teren parlamentu (nawet ten ogrodzony barierkami) i polityka zakazująca kontaktów z publicznością oraz ważnymi uczestnikami życia publicznego, takimi jak Janina Ochojska - szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
Gwałcone są ich podstawowe prawa człowieka i zwykła ludzka godność.
Protestujący nie mogą spotkać się ze swoimi fizykoterapeutami oraz mogą korzystać tylko z jednej, wyznaczonej toalety do której prowadzi jedyna, widoczna i oznakowana droga. Część z nich nie opuściła Parlamentu od 40 dni. Śpią na materacach rozłożonych na podłodze a światło nad nimi włączone jest 24 godziny na dobę.
Te warunki są niemożliwe do zaakceptowania i nie powinny trwać ani chwili dłużej!
Opisane warunki wprost łamią postanowienia Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Konwencji, którą Polska podpisała I ratyfikowała. Polski parlament nie respektuje podstawowych praw człowieka i godności osób z niepełnosprawnościami.
25 maja czterystu delegatów weźmie udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym państw NATO. Polski rząd już zapowiedział, że w czasie tego wydarzenia Parlament będzie niedostępny.
Wzywamy polski Rząd i Parlament do bezzwłocznej zmiany warunków ,w jakich przebywają protestujący i zniesienia wszystkich uwłaczających godności ograniczeń.
Protestujący żądają 500 złotowego, miesięcznego dodatku, który będzie pokrywał część kosztów niepełnosprawności. Wzywamy polski Rząd do podjęcia uczciwego dialogu z protestującymi, tak żeby odpowiedzieć na ich potrzeby związane z poprawą jakości życia.
Warunki, których oczekują protestujący to rozsądne minimum, które rząd powinien gwarantować swoim obywatelom. Protestujący wykazują wielką determinację w walce w tych nieludzkich warunkach. EDF wspiera protestujących i osoby z niepełnosprawnościami w Polsce.
Ruch osób z niepełnosprawnościami jest z protestującymi!”
Z wyrazami szacunku,
Yannis Vardakastanis,
Przewodniczący Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami
Wyjaśnienia Sejmu
Centrum Informacyjne Sejmu podkreśliło w czwartek w komunikacie, że opisana w liście przewodniczącego Europejskiego Forum Niepełnosprawności sytuacja osób protestujących w Sejmie jest daleka od rzeczywistości. Każda z okoliczności przedstawionych w liście - m.in. „niepozwalanie opiekunom przebywania z osobami niepełnosprawnymi”, zakaz spotkania z Panią Janiną Ochojską, „uniemożliwienie spotkania z fizjoterapeutami” i „nocowanie na materacach na marmurowej podłodze” jest - zdaniem CIS - przedstawiona w sposób nieadekwatny do faktów.
„Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie przebywają w jednym i tym samym miejscu budynku Sejmu - nie są w żaden sposób rozdzielane. Wspomniana w liście pani Janina Ochojska otrzymała możliwość spotkania z osobami protestującymi w znajdującym się na terenie parlamentu Centrum Medialnym. Propozycja ta została odrzucona” – wskazano w komunikacie.
Jak zaznaczono, na potrzeby zabiegów fizjoterapeutycznych Kancelaria Sejmu oddała do dyspozycji osób protestujących pomieszczenie w bezpośredniej bliskości miejsca ich przebywania.
„Nie stwarzamy żadnych przeszkód w realizacji tej formy pomocy – podkreślił CIS. – Szerszego komentarza wymaga miejsce, w którym osoby protestujące nocują. Podkreślamy i przypominamy, że tuż po rozpoczęciu protestu Kancelaria Sejmu zaproponowała skorzystanie z noclegu w Domu Poselskim, czyli hotelu sejmowym, bądź w jednej z sal w głównym gmachu, przy korytarzu wiodącym z Sejmu do Senatu. Niezależnie od spraw natury proceduralnej i zabytkowego charakteru obiektu, Kancelaria chciała zapewnić możliwie komfortowe warunki pobytu. Osoby protestujące odmówiły skorzystania z przedstawionych propozycji” – wskazało CIS.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz