Dostępność w bankowości. Certyfikat dla oddziału Banku BGŻ BNP Paribas
Nowoczesna bankowość to nie tylko aplikacje mobilne, możliwość korzystania z usług finansowych przez internet czy telefon. To przede wszystkim inne podejście do klienta – również tego z niepełnosprawnością. Właśnie za takie podejście certyfikat OBIEKT BEZ BARIER otrzymała placówka Banku BGŻ BNP Paribas przy ulicy Francuskiej w Warszawie.
Bank może być miejscem, w którym świadczy się usługi, ale też przestrzenią spotkania, w której klient ma być traktowany podmiotowo – takie jest główne założenie modernizacji placówek należących do Banku BGŻ BNP Paribas. Wzorcowy pod tym względem jest oddział przy ulicy Francuskiej 47 na warszawskiej Saskiej Kępie.
Kluczowa w tym procesie zmiany jest dostępność dla osób z niepełnosprawnością, które z założenia mają mieć możliwość komfortowego korzystania z usług banku. Dzięki współpracy z Integracją, placówka ta przeszła audyt dostępności, który zakończył się przyznaniem jej certyfikatu OBIEKT BEZ BARIER.
Dostępność to nowy standard
- Postanowiliśmy jeszcze bardziej otworzyć się na klientów z niepełnosprawnością – podkreślał odbierając certyfikat Maciej Chlebowski, dyrektor zarządzający Pionu Sprzedaży w Banku BGŻ BNP Paribas. – Mamy już przygotowany zespół ludzi pracujących w obsłudzem, a także odpowiednie procedury. Teraz czeka nas przystosowanie placówek, które zlokalizowane są w różnych budynkach – zarówno w nowoczesnych obiektach, jak i przedwojennych kamienicach – zaznaczył Maciej Chlebowski.
Placówka przy Francuskiej jest więc wyposażona m.in. w odpowiednio zaprojektowaną pochylnię, dostosowaną toaletę i obniżoną ladę, co daje możliwość sprawnego skorzystania z usług choćby przez osoby poruszające się na wózku. Bank BGŻ BNP Paribas planuje wprowadzić podobne dostosowania w kolejnych oddziałach rozsianych po całym kraju.
Nie tylko architektura
- Chodzi nam nie tylko o sprawy czysto architektoniczne. Chcemy zadbać również o osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Choćby poprzez urządzenia samoobsługowe i usługę wideo tłumacza – powiedział po otrzymaniu certyfikatu Maciej Chlebowski.
Dyrektor Chlebowski wskazał, że otrzymanie tego wyróżnienia to znak zachęcający do dalszej pracy nad dostępnością, ale też informacja, iż dotychczasowe starania są doceniane i przynoszą wymierne rezultaty.
Integracyjny znak jakości
Certyfikat OBIEKT BEZ BARIER potwierdza pełną dostępność architektoniczną obiektu dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: poruszających się na wózku, niewidomych, słabowidzących, czy niesłyszących. To czytelna wskazówka, że obiekt jest przyjazny także dla osób starszych, o ograniczonej możliwości poruszania się lub osób przemieszczających się z małymi dziećmi. Do tej pory ten integracyjny znak jakości otrzymały m.in. Lotnisko Chopina, Pałac Prezydencki, Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna i Centrum Pieniądza. W tym roku certyfikat został wpisany na listę akredytowanych standardów systemu certyfikacji WELL – najbardziej prestiżowego standardu dla nieruchomości komercyjnych.
Komentarz