Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

27.07.2018
Autor: E.

Mam dwie dziewczynki z [do wiad. red.] i przydzielone mi tylko jest to świadczenie 153 zł, a w orzeczeniu tylko nie mam podpunkt 8, ale stały współudział opiekuna w obowiązkach szkolnych. Czy przy 2 córkach należy mi się świadczenie opiekuńcze, czy nie?

Szanowna Pani,

z treści Pani zapytania wnioskuję, iż chodzi Pani świadczenie pielęgnacyjne. Otóż zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Wskazuję, że postępowanie w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest co do zasady bardzo indywidualnym postępowaniem. Jednakże z powyższego zapisu ustawowego wynika, że warunek wymieniony w pkt 7 i 8 orzeczenia musi być spełniony łącznie (czyli 7 i 8 WYMAGA), chyba że osoba legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności.

Być może wskazanym jest odwołanie się od wydanego orzeczenia (jeżeli jest na to jeszcze czas). Jeżeli orzeczenia są prawomocne, trzeba rozważyć kwestię wystąpienia o nowe orzeczenie. Wymaga to jednak bezpośredniego kontaktu z prawnikiem, celem ustalenia szans i możliwości uzyskania orzeczenia z punktem 7 i 8 opisanym jako „WYMAGA”.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas