Apel: Europa musi zrobić więcej, by chronić kobiety z niepełnosprawnością
40 mln obywatelek UE z niepełnosprawnością znajduje się w gorszej sytuacji w porównaniu z kobietami pełnosprawnymi, ale również w wobec niepełnosprawnych mężczyzn. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) reprezentujący europejskie społeczeństwo obywatelskie wezwał instytucje unijne i państwa członkowskie do wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością.
Zdaniem EKES, osoby te wciąż doświadczają dyskryminacji w europejskim społeczeństwie, zarówno ze względu na płeć, jak i niepełnosprawność, co często prowadzi do ich społecznego wykluczenia. Stanowią jedną z najbardziej wrażliwych i zmarginalizowanych grup w społeczeństwie.
Kobiety z niepełnosprawnością potrzebują szczególnego wsparcia, tymczasem nie są odpowiednio uwzględniane w żadnej unijnej polityce – ani tej dotyczącej kobiet, ani w strategii na rzecz osób z niepełnosprawnością. Należałoby więc lepiej wykorzystać fundusze UE do wspierania państw członkowskich w promowaniu dostępności dla kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością oraz ich niedyskryminacji.
Częściej narażone na przemoc domową
EKES wskazuje, że ważne jest, by UE i jej państwa członkowskie przystąpiły do konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, na którą kobiety z niepełnosprawnością narażone są trzy do pięciu razy częściej niż kobiety pełnosprawne.
Postuluje się zapewnienie im lepszego dostępu do opieki zdrowotnej – zarówno tej specjalistycznej, skierowanej do osób z niepełnosprawnością, jak i do usług podstawowych. Placówki opieki zdrowotnej oraz sprzęt, taki jak mammografy i łóżka do badań ginekologicznych, są często fizycznie niedostępne dla kobiet z niepełnosprawnością, co wyklucza je z korzystania z usług profilaktycznych, takich jak badania przesiewowe w kierunku raka piersi.
Kobiety z niepełnosprawnością są często wykluczane z włączającej edukacji i szkoleń, a ich poziom zatrudnienia jest niższy w porównaniu z pracującymi mężczyznami z niepełnosprawnością. Nie obejmują one stanowisk przywódczych i w zbyt małym stopniu uczestniczą w życiu politycznym i publicznym. To wszystko sprawia, że są bardziej narażone na wykluczenie społeczne i ubóstwo.
Zamiast praw – sterylizacja
EKES kładzie szczególny nacisk na prawa seksualne i reprodukcyjne, które są często odmawiane kobietom z niepełnosprawnością z powodu stereotypów i uprzedzeń, zarówno w danej społeczności, jak i w kręgu rodzinnym. Często doradza się im sterylizację i twierdzi, że nie powinny mieć dzieci. A te z nich, które się decydują na posiadanie potomstwa, otrzymują bardzo mało wsparcia w tym względzie.
Oprócz tego, ze muszą zmagać się z historią, postawami i uprzedzeniami, kobiety z niepełnosprawnością są prawie całkowicie pomijane przez media, a kiedy już się pojawiają, są traktowane co najwyżej z aseksualnej perspektywy medycznej, pomija się ich zdolności i wkład w otaczające środowisko.
Komitet sugeruje, by UE i państwa członkowskie zorganizowały kampanię uświadamiającą na temat przepisów dotyczących niepełnosprawności, by lepiej nagłośnić sytuację kobiet z niepełnosprawnością i walczyć z uprzedzeniami wobec nich. Podkreślono, że kobiety z niepełnosprawnością powinny czynnie uczestniczyć w wyborach europejskich nie tylko jako wyborczynie, ale również w charakterze kandydatek.
Komentarz