Niebieskie „koperty” znikną ze Starego Miasta w Krakowie?
Na Starym Mieście w Krakowie do końca sierpnia mają zniknąć niebieskie miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Taką decyzję podjął Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski. Jego zdaniem malowanie tzw. „kopert” na niebiesko w zabytkowym centrum miasta jest niezgodne z ustawą o ochronie zabytków.
Decyzja usunięcia niebieskich miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością jest efektem kontroli przeprowadzonej w maju i czerwcu tego roku na ulicach Krakowa.
Od miesięcy wielu mieszkańców narzeka na ogromne rozmiary kopert, ich kolor, czy niewłaściwe (ich zdaniem) umiejscowienie. Teraz konserwator Jan Janczykowski uznał, że miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością naruszają przepisy dot. ochrony zabytków. I nakazał usunąć „koperty” do końca sierpnia z obszaru Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast do końca października: z Kazimierza i dalszych obszarów Starego Miasta.
Wypełnienie niecałkowite
- Wskazałem, że niekoniecznie trzeba aż w tak dosłowny sposób interpretować rozporządzenie ministra infrastruktury z 2003 roku o znakach drogowych i ich rozmieszczeniu na drogach – wyjaśnia Gazecie Krakowskiej Jan Janczykowski.
Jak dodaje, przepisy dot. miejsc parkingowych nie mówią o „całkowitym wypełnieniu barwą niebieską”, tylko o „wypełnieniu”. Konserwator podobnie odnosi się do, według niego, za dużych wymiarów „kopert”, które zgodnie z rozporządzeniem muszą mieć wymiary 3,6 m na 5 m. Jan Janczykowski uważa, że podane dane nie są równoznaczne z minimalnym rozmiarem miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.
Zdaniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wystarczy dobra wola, żeby wprowadzić korekty, dzięki którym oznakowanie „kopert” stanie się mniej agresywne, a jednocześnie będzie spełniać swoje funkcje. Zaznacza on też, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiT) nie konsultował z nim lokalizacji miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.
- Gdyby tak było, na pewno znaleźlibyśmy rozwiązania alternatywne, nie ingerujące tak bardzo w zabytkowy krajobraz – uważa Jan Janczykowski.
ZIKiT: robiliśmy zgodnie z przepisami
- Wyznaczyliśmy koperty zgodnie z przepisami. Do tego zachowaliśmy mniejsze, tam gdzie chcieli tego niepełnosprawni. Czyli w sumie jest ich więcej niż 4 proc. – mówi Gazecie Krakowskiej Bartosz Piłat z biura prasowego ZIKiT.
Od decyzji o likwidacji kopert ZIKiT będzie się odwoływać do Generalnego Konserwatora Zabytków.
- Nie pojawiły się żadne nowe rozwiązania prawne. Rozumiemy postawę konserwatora, który ma swoje cele i zadania. Żałujemy jednak, że nie próbuje doprowadzić do dialogu pomiędzy jego resortem, czyli kultury oraz infrastruktury, żeby wprowadzić jednoznaczne rozstrzygnięcia prawne w tej kwestii – dodaje Bartosz Piłat.
Na wyjaśnienie sprawy liczy Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
- Zapisy prawne trzeba stosować. Nie polemizuje o kolorystyce. Obie strony powinny znaleźć optymalne rozwiązanie, które zapewni ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, a jednocześnie nie dojdzie do niszczenia wizerunku zabytkowego miasta. Jedno z drugim w sprzeczności nie stoi – kwituje Dąsal.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz