Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie dałam pracodawcy orzeczenia. Czy mogę pokazać je teraz?

23.09.2018
Autor: K.

Witam. Od 23 lat choruję na cukrzycę typu 1. Od 2016 r. do 2020 r. mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym. Orzeczenia tego nie dałam od razu pracodawcy, ponieważ bałam się o pracę. Jednak teraz chciałabym dać to orzeczenie, czy wiąże się to z jakimiś konsekwencjami wobec mojej osoby? I co, jeśli na tym orzeczeniu jest ZPCH, a ja nie pracuję w takim zakładzie? Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

  • jeśli chodzi o kwestię przedstawienia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności pracodawcy:

przedstawienie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności pracodawcy nie może spowodować wobec Pani negatywnych skutków, w przeciwnym wypadku stanowiłoby to naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, przewidzianego w Kodeksie pracy.

Warto zapoznać się poniższymi przepisami Kodeksu pracy, zapobiegającymi dyskryminacji w zatrudnieniu:

Art. 183a §1: Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

  • Jeśli zaś chodzi o kwestię zapisu w orzeczeniu: praca „ZPCH”:

warto przywołać art. 4 ust. 5 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby nie wyklucza możliwości zatrudnienia jej u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:

  1. przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
  2. zatrudnienia w formie telepracy.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas