Wybory bez barier 2018: głosowanie korespondencyjne – zgłoszenia tylko do 8 października!
Dla wielu osób z niepełnosprawnością osobista wizyta w lokalu wyborczym jest trudna lub wręcz niemożliwa. Z myślą o nich powstały specjalne ułatwienia wyborcze. Jednym z nich jest głosowanie korespondencyjne. By z niego skorzystać, zgłoś się do komisarza wyborczego! Masz czas tylko do 8 października.
Już 21 października 2018 r. w wyborach samorządowych będziemy oddawać głosy na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podczas tych wyborów nie może zabraknąć głosów osób z niepełnosprawnością. Od tego zależy, czy ich potrzeby będą traktowane poważnie, czy ignorowane.
Jeśli niepełnosprawność powoduje, że nie możesz samodzielnie udać się do lokalu wyborczego, możesz zagłosować korespondencyjnie. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.
Kto może zagłosować korespondencyjnie?
Z głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać osoby:
-
z umiarkowanym
lub - ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Nie muszą to być orzeczenia z powiatowych zespołów. Wystarczy orzeczenie organu rentowego o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
- całkowitej niezdolności do pracy lub
- niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
- zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
- zaliczeniu do II grupy inwalidów.
- Głosować korespondencyjnie mogą też osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Z tej możliwości nie mogą za to skorzystać osoby, które przebywają w:
- zakładzie leczniczym,
- domu pomocy społecznej,
- zakładzie karnym lub areszcie śledczym oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- oraz głosujące przez pełnomocnika.
Termin: 8 października!
Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca z niepełnosprawnością musi do 8 października 2018 r. (włącznie) zgłosić komisarzowi wyborczemu. Informacje na temat komisarzy wyborczych, wraz z danymi kontaktowymi, a także miejscem i godzinami urzędowania, można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w przypadku drugiej tury wyborów, jeśli nie zgłosiło się takiego zamiaru przed pierwszym głosowaniem, upływa 25 października 2018 r.
Jak zgłosić potrzebę głosowania korespondencyjnego?
Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić:
- ustnie,
- pisemnie,
- telefaksem,
- w formie elektronicznej (e-mailem).
Zgłoszenie musi zawierać:
- nazwisko i imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL wyborcy z niepełnosprawnością,
- oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
- wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
- Do zgłoszenia koniecznie należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.
Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie spełnia wspomnianych wyżej wymogów, urzędnik wyborczy wzywa wyborcę do uzupełnienia zgłoszenia w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego komisarz wyborczy niezwłocznie przekazuje właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie stałego zamieszkania wyborcy z niepełnosprawnością.
Wyborca z niepełnosprawnością może zażądać w zgłoszeniu dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Kiedy otrzymuje się pakiet wyborczy?
Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje pakiet wyborczy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy doręcza urzędnik wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Kto może odebrać pakiet wyborczy?
Pakiet wyborczy doręcza się wyłącznie do rąk własnych wyborcy z niepełnosprawnością, po okazaniu przez niego dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Jeżeli odbierający nie może potwierdzić odbioru, osoba doręczająca pakiet wyborczy sama stwierdza datę doręczenia oraz wskazuje odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.
W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem, doręczający umieszcza zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w skrzynce pocztowej lub – gdy nie jest to możliwe – na drzwiach mieszkania wyborcy. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż dzień od dnia pierwszego doręczenia.
Co znajduje się w pakiecie?
W skład pakietu wyborczego wchodzą:
- koperta zwrotna,
- opieczętowane pieczęcią obwodowej komisji wyborczej karty (lub karta) do głosowania,
- koperta na karty (kartę) do głosowania,
- instrukcja głosowania korespondencyjnego,
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
- Wyborca, który wyraził taką wolę, otrzymuje również nakładkę (lub nakładki) na kartę (lub karty) do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a.
Jak zagłosować korespondencyjnie?
- Po oddaniu głosu na karcie (lub kartach) do głosowania należy włożyć ją (lub je) do koperty na kartę do głosowania.
- Kopertę na kartę do głosowania należy zakleić.
- Ww. kopertę należy włożyć do koperty zwrotnej, łącznie z podpisanym oświadczeniem.
- Kopertę zwrotną należy przesłać do właściwej obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie. Kopertę zwrotną można przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej. W tej sytuacji koperty zwrotne zostaną dostarczone do właściwych obwodowych komisji wyborczych w godzinach głosowania.
W dniu wyborów koperty na kartę do głosowania, wyjęte z kopert zwrotnych, dostarczonych do obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie, wrzucane są do urny wyborczej.
Odbiór koperty przez przedstawiciela Poczty Polskiej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym, przedstawiciel Poczty Polskiej odbiera zamkniętą kopertę zwrotną od wyborcy z niepełnosprawnością, który otrzymał pakiet wyborczy, na podstawie okazanego dokumentu potwierdzającego tożsamość, odnotowując odbiór koperty.
Co ważne, odbiór koperty zwrotnej przez przedstawiciela Poczty Polskiej następuje (za pokwitowaniem) najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów (w przypadku pierwszej tury wyborów: 18 października), jeżeli wyborca w momencie doręczenia pakietu wyborczego zgłosił potrzebę jej odbioru pod wskazanym przez siebie adresem. Odbiór koperty zwrotnej może też nastąpić w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów w placówce Poczty Polskiej usytuowanej na obszarze gminy, w której wyborca z niepełnosprawnością jest ujęty w rejestrze wyborców, albo w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów (17 października) – w dowolnej placówce pocztowej Poczty Polskiej.
Poczta Polska za pokwitowaniem odbioru dokonuje jednego doręczenia zgromadzonych kopert zwrotnych do właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów w czasie trwania głosowania.
Pakiety wyborcze, których przekazanie do obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania nie było możliwe, a które pozostały w posiadaniu Poczty Polskiej, Poczta przekazuje niezwłocznie właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Można też zagłosować w lokalu wyborczym
Jeśli okazało się, że z różnych przyczyn (stan zdrowia, możliwość dojazdu) wyborca z niepełnosprawnością ma możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym, może to zrobić, mimo iż wcześniej zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego. Może wówczas w godzinach głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.
Komentarze
-
No to jest dopiero głupota i biurokracja!
02.10.2018, 16:58To już wolę zapłacić 2 facetom żeby mnie wnieśli do lokalu te 30 schodków i znieśli.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz