Informator KRUS: zadbaj o bezpieczeństwo dziecka
Cykl życia rodzin na wsi koncentruje się wokół pracy w gospodarstwie rolnym. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo najmłodszych, którzy nieświadomi zagrożeń związanych z pracą w gospodarstwie łatwo mogą ulegać wypadkom. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) od lat zwraca szczególną uwagę na działania prewencyjne związane z bezpieczeństwem dzieci na wsi.
W ostatnich latach zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. W ubiegłym roku zgłoszono ich o 5 proc. mniej niż w 2016 r. Pomimo braku oficjalnych statystyk dotyczących wypadków dzieci w gospodarstwach, szacuje się, że ich liczba także spada.
- Z obserwacji KRUS wynika, że rolnicy rzadziej angażują dzieci do pomocy przy pracach rolniczych, a powierzane najmłodszym czynności są adekwatne do ich wieku i możliwości. Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skierowane do dzieci mają na celu wykształcenie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, które zaprocentują w przyszłości – mówi Adam Wojciech Sekściński, Prezes KRUS.
Świadomość dorosłych
Szczególnie ważne jest także uświadomienie rodzicom i opiekunom, jakie zagrożenia dla ich dzieci niesie za sobą praca w gospodarstwie. Lista zadań, których nie można powierzać w gospodarstwie rolnym dzieciom do 16. roku życia jest długa#*. W bardzo ciekawy i przystępny dla najmłodszych sposób mówi o tym broszura wydana przez KRUS, zatytułowana Bezpieczniewo, czyli jak uniknąć wypadków na wsi.
Na podstawie przygód Antka, Justyny, ich mamy, taty, psa Kulki i kosmicznego przyjaciela Matiego dowiadujemy się, jak pomysłowe stają się dzieci, gdy chcą pomagać dorosłym i gdy bawią się w gospodarstwie rolnym, a także jakie czyhają na nie zagrożenia. Każda opisana w broszurze przygoda zakończona jest zadaniem do wykonania, np. rebusem, wykreślanką czy wybieranką i zapadającym w pamięć wierszykiem z przestrogą, jak np.: „Kto się wysoko wdrapuje, ten upadkiem ryzykuje” – przestrzega dzieci przed wchodzeniem na drabiny, a „Nie chcesz wpaść w tarapaty – pamiętaj, że traktor to pojazd taty!”– przed prowadzeniem tych pojazdów. Łatwo zapamiętać, że środki ochrony roślin mogą być groźne dla dzieci, bo: „Jeśli nie chcesz skończyć źle, z dala od chemii trzymaj się!”.
Broszura dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie www.krus.gov.pl i w jednostkach terenowych KRUS.
Wyobraźnia dzieci
W 2018 r. odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, adresowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych. Urazy po upadkach zdarzają się bowiem w pracy rolniczej najczęściej. Konkurs został zorganizowany przez KRUS we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy i pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wzięła w nim udział rekordowa liczba dzieci – ponad 36 tys. z blisko 3 tys. szkół podstawowych z całej Polski.
Nagrodzone dzieci w towarzystwie organizatorów konkursu
Podczas gali rozdania nagród w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, 15 czerwca br., Adam Wojciech Sekściński, Prezes KRUS, podkreślił, że praca i życie rodzinne w gospodarstwie rolnym nieustannie się przenikają i nie sposób ich rozdzielić.
- Zadaniem dorosłych jest więc czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, zapewnienie im opieki i właściwych warunków do zabawy. Jednocześnie istotne jest zwrócenie uwagi dzieci na możliwe zagrożenia dla ich życia i zdrowia – powiedział prezes KRUS.
Na etapie centralnym Konkursu wyróżniono aż 51 prac.
Czego dzieciom nie wolno
Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16. roku życia.
-
Obsługa ciągników oraz maszyn rolniczych, w tym sprzęganie i agregowanie
- Zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi.
- Dzieciom nie wolno powierzać obsługiwania maszyn rolniczych – szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych.
- Niedozwolone jest przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych.
- Nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.
- Niebezpieczne dla dzieci są prace związane z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie, zwłaszcza takich jak: sieczkarnie, śrutowniki, gniotowniki, mieszalniki, rozdrabniacze, dmuchawy, przenośniki ślimakowe i taśmowe.
- Niedopuszczalne jest przebywanie osób na pomostach załadunkowych siewników i sadzarek do ziemniaków w trakcie pracy tych maszyn.
- Dzieci nie powinny obsługiwać ładowaczy i podnośników.
-
Prace związane z pozyskiwaniem i obróbką drewna
- Dzieciom nie wolno uczestniczyć w przerzynaniu drewna pilarką tarczową (tzw. krajzegą lub cyrkularką) – jedną z najniebezpieczniejszych maszyn w gospodarstwie.
- Nie wolno powierzać dzieciom prac z użyciem pilarek łańcuchowych.
- Dzieci nie mogą wykonywać prac związanych ze ścinaniem drzew, ściąganiem drzew zawieszonych, załadunkiem i rozładunkiem drewna.
- Dzieci należy wykluczyć z udziału w czynnościach pomocniczych, związanych ze ścinką i rąbaniem drewna.
-
Obsługa zwierząt gospodarskich
- Obsługa zwierząt o dużej masie ciała, jak bydło, trzoda chlewna, szczególnie samców rozpłodowych, a także samic karmiących, powinna być dokonywana przez doświadczone i zdrowe dorosłe osoby, najlepiej przez silnych mężczyzn.
- Do czynności niebezpiecznych dla najmłodszych należą: załadunek i rozładunek zwierząt, a także prace przy uboju i rozbiorze zwierząt.
-
Spawanie elektryczne i gazowe
- Do prac wzbronionych dzieciom należy spawanie elektryczne i gazowe oraz pomoc przy tych pracach.
-
Prace z wykorzystaniem substancji chemicznych, nawozów mineralnych i rozpuszczalników
- Należy chronić dzieci przed dostępem do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwie, w tym przede wszystkim do substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów (szczególnie wapna palonego).
- Nie wolno powierzać dzieciom prac z użyciem rozpuszczalników organicznych ani narażać ich na kontakt z tymi substancjami.
-
Prace grożące ciężkimi popatrzeniami i pożarem
- Dzieci nie wolno angażować do rozpalania i obsługi pieców centralnego ogrzewania.
- Prace w zamkniętych zbiornikach
- Prace na wysokości
- Prace na wykopach ziemnych
- Pprace w szkodliwych warunkach, w tym hałasie i zapyleniu
-
Prace obciążające układ kostno-stawowy, w tym dźwiganie i przenoszenie
- Dzieci nie powinny wykonywać prac wymuszających długotrwałe przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała.
- Dzieci nie powinny uczestniczyć w czynnościach związanych z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.
Opracowano na podstawie broszury zatytułowanej: Chroń dziecko w gospodarstwie rolnym. Broszury oraz wszelkie informacje o tym, jak chronić najmłodszych mieszkańców terenów wiejskich przed wypadkami, dostępne są na stronie krus.gov.pl, a także na stoiskach KRUS podczas wydarzeń prewencyjnych organizowanych w ramach kiermaszów, dożynek i pikników w całej Polsce.
Artykuł pochodzi z nr 4/2018 magazynu Integracja.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach (w dostępnych PDF-ach).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz