Wybory bez barier 2018: co przysługuje podczas II tury wyborów?
Już w niedzielę, 4 listopada, odbędzie się druga tura wyborów samorządowych – będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach i miejscowościach, w których nie udało się wyłonić zwycięskiego kandydata w pierwszym głosowaniu. Jakie uprawnienia przysługują osobom z niepełnosprawnością podczas drugiej tury wyborów?
W lokalu wyborczym każda osoba z niepełnosprawnością może skorzystać z pomocy dowolnej innej osoby – także niepełnoletniej. Nie może to być jednak członek komisji wyborczej lub mąż zaufania. „Asystent” towarzyszy wyborcy z niepełnosprawnością w kabinie do głosowania i pomaga mu oddać głos na wybranego przez osobę z niepełnosprawnością kandydata.
Na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością komisja wyborcza jest zobowiązana do ustnego przekazania treści obwieszczeń wyborczych, czyli przeczytania informacji o zarejestrowanych kandydatach na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Podczas drugiej tury wyborów wyborca otrzymuje 1 kartę, na której może oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Nakładkę przywiozą z urzędu gminy
Podobnie jak podczas pierwszej tury, wyborca z niepełnosprawnością narządu wzroku może skorzystać z nakładki brajlowskiej na kartę do głosowania. Gdy wyborca z niepełnosprawnością zgłosi się do komisji w sprawie wydania mu nakładki, komisja niezwłocznie informuje urząd gminy o konieczności pilnego doręczenia nakładki do swojego obwodu głosowania.
Podczas oczekiwania na nakładkę, komisja zapewnienia wyborcy i ewentualnie osobie towarzyszącej miejsca do siedzenia. Dodatkowo, jeden z członków komisji powinien poinformować wyborcę o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu oraz odczytać – jeżeli osoba z niepełnosprawnością wyrazi taką potrzebę – treść obwieszczeń wyborczych, w tym o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych i kandydatach na wójta.
Po dostarczeniu przez przedstawiciela urzędu gminy nakładki brajlowskiej, komisja wydaje ją wraz z kartą do głosowania wyborcy z niepełnosprawnością i informuje, że po oddaniu głosu obowiązany jest on zwrócić komisji nakładkę. Komisja zwraca uwagę, aby wyborca wraz z kartą nie wrzucił nakładki do urny.
Komisja ma także obowiązek zapewnienia wyborcy komfort oddania głosu z wykorzystaniem nakładki.
Jak przebiega głosowanie z pomocą nakładki
Nakładka w alfabecie Braille’a umożliwia osobie niewidomej oddanie głosu w sposób komfortowy i co – najważniejsze – tajny. Jeśli niewidomy wyborca zna numer kandydata, na którego chce oddać głos – może go znaleźć samodzielnie na karcie do głosowania.
Jeśli wyborca nie zna numeru wybranego przez siebie kandydata, może zwrócić się z prośbą do komisji o ustne przekazanie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych, biorących udział w wyborach oraz o zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów. Komisja jest zobowiązana spełnić prośbę wyborcy z niepełnosprawnością.
Aby odpowiednio umieścić kartę do głosowania w nakładce brajlowskiej, należy dokładnie sprawdzić kartę, której prawy górny róg jest oznaczony w postaci czterech umiejscowionych w poziomie otworów o średnicy 7 mm. Dopuszczalne jest, aby zamiast wyciętych czterech otworów karta do głosowania miała ścięty prawy górny róg.
Po oddaniu głosu przez wyborcę nakładki zwracane są przedstawicielowi urzędu gminy, który następnie odwozi je do urzędu gminy. Taka procedura będzie przeprowadzana za każdym razem, gdy w lokalu pojawi się wyborca z niepełnosprawnością wzroku, chcący głosować za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz