Czy mogę pracować 42 godziny w tygodniu?
Pracodawca zaplanował mi, jako osobie niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym, czas pracy w tygodniu na 42 godziny, czyli 6 dni, a powinnam pracować 35 godzin. Czy te 7 godz. należy traktować jako nadgodziny, czy też nie? A jeżeli tak, to z jakich to wynika przepisów? Z poważaniem
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Przepisów powyższych nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Nie może więc Pani obecnie pracować więcej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli nie ma Pani zgody lekarza medycyny pracy. Praca ponad wymiar 7/35 jest łamaniem przez pracodawcę przepisów prawa. Wszystkie godziny ponad 7/35 należy docelowo uznać jako nadgodziny. Wynika to z ww. przepisu ustawy.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny