EDF: Europejski Akt o Dostępności to rozczarowujący kompromis
- Kraje członkowskie zawiodły swoich obywateli z niepełnosprawnością. Wydaję się, że Unia Europejska jest bardziej unią biznesu niż ludzi – skomentował Europejski Akt o Dostępności Yannis Vardatkastanis, przewodniczący Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF). W oficjalnym stanowisku kierowana przez niego organizacja stwierdziła, że sama nazwa dokumentu „Akt o Dostępności” jest niewłaściwa, gdyż nie dotyka on rzeczywistych problemów osób z niepełnosprawnością.
„Akt dotyczy jedynie dostępności i pomija rzeczywistość, w której na co dzień żyją osoby z niepełnosprawnością” – czytamy w oficjalnym stanowisku EDF.
Zdaniem przedstawicieli Europejskiego Forum Akt w obecnym kształcie zawodzi osoby z niepełnosprawnością
Smartfony tak, pociągi nie
8 listopada Parlament Europejski i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie Europejskiego Aktu o Dostępności. To dyrektywa, której celem jest stworzenie wspólnych dla całej Unii standardów dóbr i usług, tak by były one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawności. Akt reguluje m.in. kwestię dostępności usług telefonicznych/ łączności elektronicznej, w tym usługi ratownictwa, usług bankowych, handlu elektronicznych, sprzętu elektronicznego np. smartfonów czy terminali samoobsługowych.
„W Akcie brakuje najważniejszych kwestii. Nie zawiera on zapisów dotyczących transportu, usług świadczonych przez mikroprzedsiebiorstwa, sprzętu AGD. Nie ma w nim nic na temat obowiązku zapewnienia dostępności budynków i infrastruktury. Akt nie odnosi się do rzeczywistości w której osoby z niepełnosprawnością żyją przez większość swojego życia” – czytamy w stanowisku EDF.
Szef EDF: kraje muszą działać ponad Aktem
Zdaniem Yannisa Vardakastannisa, kraje członkowskie muszą więc wychodzić poza ramy określone przez Europejski Akt o Dostępności, jeśli chcą naprawdę ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością.
- Państwa UE muszą zagwarantować to, by osoby z niepełnosprawnością miały dostęp do miejsc, produktów i usług jak wszyscy pozostali obywatele – tłumaczy przewodniczący Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.
Europejski Akt o Dostępności ma zostać przedłożony do zatwierdzenia unijnym ambasadorom. Później będzie nad nim głosował Parlament Europejski. EDF zapowiedziało, że będzie zajmować się Aktem na każdym następnym etapie jego prac w PE.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz