Zasiłek pielęgnacyjny na podstawie orzeczenia rentowego
Czy całkowita niezdolność do pracy jest równoznaczna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Otrzymałem rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i zwykle w związku z takim orzeczeniem otrzymywałem zasiłek pielęgnacyjny, ponieważ moja choroba powstała przed 21. rokiem życia. Mam pytanie, czy coś się zmieniło w prawie co do możliwości otrzymania zasiłku na podstawie orzeczenia rentowego?
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych, ilekroć w ustawie mowa jest o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oznacza to:
- niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
- posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów.
Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Takie jest aktualne brzmienie przepisów regulujących możliwość uzyskania przez Pana zasiłku pielęgnacyjnego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik