O co mogę się starać na synka z niepełnosprawnością sprzężoną?
Mam synka z niepełnosprawnością sprzężoną – wada wzroku i upośledzenie lekkie intelektualne – mam orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, chciałam się starać o świadczenie pielęgnacyjne, bo nie mogę go samego zostawić w domu, bo nawet nie jest w stanie sam odrobić lekcji i mój wniosek został odrzucony. Czy nic mi się nie należy?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 17 ust. 1 Ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Zgodnie z ust. 1b, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Aby więc mogła Pani otrzymać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki na Synem, muszą być spełnione m.in. wymienione wyżej warunki. Od niekorzystnego orzeczenia o niepełnosprawności Syna może Pani złożyć odwołanie zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na orzeczeniu.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik