Poznań: asystent wesprze osobę z niepełnosprawnością. Jest tylko jeden warunek
Projekt „Niezależność na telefon”, w ramach którego wezwani przez telefon asystenci pomogą osobom z niepełnosprawnością np. w zakupach czy w dostaniu się do urzędu, uruchomił poznański magistrat. Przedsięwzięcie jest na razie realizowane pilotażowo.
Z programu mogą skorzystać pełnoletni poznaniacy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy rozliczają swój PIT w Poznaniu. Aby zamówić pomoc, należy trzy dni przed planowanym terminem usługi zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Miasto przeznaczyło na pilotaż 100 tys. zł.
Wsparcie w aktywności
- Zdecydowaliśmy się wprowadzić ten projekt w odpowiedzi na sygnały, jakie płynęły do nas ze strony organizacji pozarządowych i samych osób z niepełnosprawnościami. Poznański MOPR od lat pomaga potrzebującym, zapewniając m.in. usługi opiekuńcze, ale do ich przyznania potrzebne są formalności, które wymagają czasu. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością potrzebują czasem szybkiej pomocy w zwykłych, codziennych czynnościach. Odpowiedzią mogą być właśnie asystenci – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Jak podał poznański magistrat, asystenci pracują codziennie - z wyjątkiem świąt - od godz. 7 do 21. Mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w przemieszczaniu się po Poznaniu i okolicach. Pomogą w zrobieniu zakupów - przy założeniu, że osoba z niepełnosprawnościami będzie również czynnie w nich uczestniczyła - oraz w drobnych pracach, np. wymianie żarówki albo utrzymaniu w sprawności wózka lub balkonika.
Jak się zgłosić?
Aby zamówić pomoc, należy trzy dni przed planowanym terminem usługi zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44). Biuro przyjmuje też zgłoszenia od osób z niepełnosprawnością słuchu. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej: pk@um.poznan.pl.
Osoba zgłaszająca powinna podać imię i nazwisko osoby z niepełnosprawnością, która zamierza skorzystać z usług asystenta, jej adres oraz termin i rodzaj usługi. Pilotaż potrwa do końca roku. Program realizuje poznańska Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu.
Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w ramach projektu nie będą realizowane specjalistyczne usługi opiekuńcze, czyli rehabilitacja, opieka higieniczna czy pielęgnacja zlecona przez lekarza. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz