Chcę mieć nadgodziny, mam stopień lekki
W roku 2015 otrzymałem orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Dokumenty złożyłem w zakładzie pracy oraz otrzymałem informacje, że z tego tytułu należy mi się dodatkowe 15 min. przerwy w pracy. Mimo tego pracowałem w nadgodzinach oraz w trybie nocnym. W 2018 r. dostarczyłem do zakładu pracy kontynuacje w/w orzeczenia (stopień nie zmienił sie). Tym razem otrzymałem informację, że mój czas pracy to max 8h/doba - 40h/tydzień, zero pracy w nadgdzinach i te 15 min. przerwy nadal obowiązuje. Nie ukrywam, że praca w nadgodzinach nie stanowi dla mnie problemu i nadal mimo wszystko chciałbym ją wykonywać. W jaki sposób się odnieść do zaistniałej sytuacji?
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Ustawodawca wprowadzając powyższe przepisy, nakazuje pracodawcy, aby pilnował by czas pracy pracownika z orzeczeniem (umiarkowany lub znaczny stopień) w każdym tygodniu nie przekroczył 35 godzin, a ciągu dnia 7 godzin. Inaczej jest w przypadku pracownika pełnosprawnego lub nie korzystającego z uprawnień wynikających z orzeczenia, do którego stosujemy zasadę zawartą w przepisie art. 129 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym czas pracy nie może przekroczyć „przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.
Jeżeli chciałby Pan pracować w nadgodzinach, a Pana praca nie polega na pilnowaniu, może Pan złożyć wniosek do swojego pracodawcy o skierowanie Pana na badania lekarza medycyny pracy na okoliczność możliwości pracy Pana w nadgodzinach.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik