Tygodniowy czas pracy osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym
Czy w stosunku do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym mają zastosowanie tylko przepisy Kodeksu pracy, czy też ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, co jest nadrzędnym wyznacznikiem, kodeks czy ustawa? Czy w stosunku co do osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności można stosować 3-miesięczny okres rozliczeniowy i przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, ze zm.), pracownik niepełnosprawny ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może pracować w ciągu doby więcej niż 7 godzin (i w skali tygodnia 35 godzin) i to niezależnie od rodzaju systemu czas pracy, w jakim pracuje. Wyjątkiem jest zatrudnienie przy dozorze oraz kiedy lekarz, na wniosek osoby niepełnosprawnej, wyrazi zgodę na wyłączenie szczególnych zasad pracy niepełnosprawnych w stosunku do konkretnego pracownika.
Zatem sposobem na zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym w systemie równoważnym jest uzyskanie zgody lekarza na wyłączenie pracownika z ochrony i wydłużenie mu normy czasu pracy, na mocy art. 16 ust 1. ustawy o rehabilitacji.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik