Królowa jest tylko jedna. Natalia Partyka Sportowcem Roku 2018!
Natalia Partyka zdobyła tytuł Sportowca Roku 2018 w Plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”! Na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się paralekkoatleci – multimedaliści mistrzostw Europy z Berlinia: Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski.
Światowa klasa
Królowa jest tylko jedna i nazywa się Natalia Partyka – tak można podsumować głosowanie, które trwało od 26 listopada do 5 grudnia. Plebiscyt zakończył się triumfem tegorocznej mistrzyni świata w tenisie stołowym. Natalia Partyka (Start Szczecin) obroniła w miastach Lasko i Celje w Słowenii tytuł sprzed czterech lat, a fakt, że już w tej chwili jest legendą paraolimpijskiego sportu – z pewnością dodał jej głosów Internautów. Wystarczy kilka faktów: pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska, pięciokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich, trzykrotna zdobywczyni tytułu Sportowca Niepełnosprawnego Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej (2007, 2008, 2009), a do tego jeszcze start w igrzyskach olimpijskich – to wszystko składa się na niezwykłą sportową karierę. Fakt, że od wczoraj w japońskiej telewizji można oglądać film dokumentalny „Who I am? The Undefeated Queen: Natalia Partyka” (pl. „Kim jestem? Niezwyciężona Królowa: Natalia Partyka”) zbiega się z wyborem Internautów i jednocześnie potwierdza wielkość i klasę zawodniczki.
Jednak wybór 20. Nominowanych, na których można było głosować na stronie pzsnstart.eu/plebiscyt nie był łatwy. Paraolimpijczycy dostarczyli nam w tym roku wielu emocji na arenach igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wywalczyli tyle medali, że dwunastoosobowa Kapituła Plebiscytu składająca się z działaczy sportu paraolimpijskiego, trenerów i dziennikarzy, miała bardzo trudne zadanie wyselekcjonowania spośród 52. nadesłanych kandydatur najlepszej „dwudziestki” zawodników. O tym, kto zwycięży zadecydowali już wyłącznie Internauci.
Lekkoatketyka uzupełnia podium
Drugi i trzeci stopień podium zajęli lekkoatletyczni multimedaliści z Berlina. Na drugim miejscu – Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), a na trzeciej pozycji - Michał Kotkowski (Start Poznań). Obaj w stolicy Niemiec sięgnęli po trzy medale czempionatu Starego Kontynentu. Każdy z nich wywalczył dwa złote medale na dystansach 200 i 400 metrów, startując w swoich grupach niepełnosprawności.
Tuż za podium uplasował się inny, tegoroczny mistrz świata. Czwarte miejsce należało dla Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin), który podobnie jak Natalia Partyka sięgnął po złoto w tenisie stołowym, broniąc tytułu sprzed czterech lat. Piąte miejsce w Plebiscycie zajął brązowy medalista z igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu – Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). W Korei Południowej wywalczył brąz w slalomie gigancie.
Patronem honorowym Plebiscytu jest Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom
Wyniki Plebiscytu PZSN „Start” na Sportowca Roku 2018
- Natalia Partyka (tenis stołowy)
- Krzysztof Ciuksza (lekkoatletyka)
- Michał Kotkowski (lekkoatletyka)
- Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
- Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
- Alicja Jeromin (lekkoatletyka)
- Bartłomiej Mróz (badminton)
- Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
- Barbara Bieganowska (lekkoatletyka)
- Michał Derus (lekkoatletyka)
- Michał Golus (pływanie)
- Rafał Wilk (kolarstwo)
- Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
- Milena Olszewska (łucznictwo)
- Iwona Podkościelna (kolarstwo) i Aleksandra Tecław (pilot)
- Aleksander Kossakowski (lekkoatletyka) i Krzysztof Wasilewski (przewodnik)
- Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
- Maciej Lepiato (lekkoatletyka)
- Wojciech Makowski (pływanie)
-
Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz