Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny

24.01.2019
Autor: B.

Mój syn ma 20 lat, ma znaczny stopień niepełnosprawności, choruje od urodzenia. Czy należy się mi świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia, jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

W związku z tym Pani dorosły Syn ma prawo ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, zasiłek ten ma za zadanie częściowo pokrywać wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Jeśli chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, to reguluje je art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz.U. 2017, poz. 1952 z późn. zm.) o świadczeniach rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą ubiegać się osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność tej osoby powstała:

  • nie później, niż do ukończenia 18. roku życia lub
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później, niż do ukończenia 25. roku życia.

Tak więc jest szansa, że otrzyma Pani świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem w stopniu znacznym. Proszę udać się do wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie, aby uzyskać więcej informacji.

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas