Odmowa przyznania zasiłku pielęgnacjnego
Witam! Pierwszą decyzję o umiarkowanym stopniu przyznano mi w [do wiad. red.]. W [do wiad. red.; miesiąc wcześniej] kończyłam 21 lat. Dokumenty potwierdzające chorobę mam od [do wiad. red.] do [do wiad. red.], a więc miałam wtedy jeszcze 20 lat. Za pierwszym razem [do wiad. red.; trzy poprzednie lata] przyznano mi zasiłek pielegnacyjny. Teraz, przy drugim razie i takim samym orzeczeniu – nie chcą. Czy da się jakoś to wytłumaczyć?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
Biorąc powyższe, jeżeli spełnia Pani przesłanki do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego, a odmówiono Pani do niego prawa, może Pani złożyć odwołanie zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na decyzji odmawiającej zasiłku pielęgnacyjnego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik