Nowelizacja ustawy rehabilitacyjnej – spotkania dla pracodawców
We wrześniu w ośmiu miastach Polski odbędą się spotkania konsultacyjne pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością z parlamentarzystami i przedstawicielami urzędów administracji samorządowej i rządowej w sprawie najnowszej nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej. Organizatorem spotkań jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).
Zdaniem POPON, jeśli poselski projekt Ustawy o zmianie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw wejdzie w życie w formule przedstawionej przez jej autorów, możemy mieć do czynienia z załamaniem rynku zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością. Liczba przedsiębiorstw skłonnych do zaoferowania pracy osobie z niepełnosprawnością zmniejszy się. Koszty zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością będą wyższe niż w przypadku zatrudnienia pracownika sprawnego.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy rehabilitacyjnej zakłada przede wszystkim: stopniowe zmniejszanie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością, całkowitą likwidację dofinansowań dla pracujących emerytów z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zamrożenie minimalnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczania kwoty dofinansowania na poziomie z grudnia 2009 r. Posłowie proponują również likwidację zwolnień i ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej, zwiększenie wskaźnika minimalnego zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w zpch-erach z 40 do 50 proc., niższą refundację składek na ubezpieczenie społeczne dla osób z niepełnosprawnością prowadzących własną działalność gospodarczą oraz zwiększenie czasu pracy dla pracowników z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym.
- Uważamy, że projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji poszukuje oszczędności w złych „kieszeniach”. Proponowane zapisy odbierają wsparcie pracodawcom już zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Kierunek zmian powinien być inny: należy mobilizować kolejnych pracodawców, a nie zniechęcać tych, którzy już zatrudniają osoby niepełnosprawne - powiedział Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
POPON już prowadzi kampanię konsultacyjną w sprawie najnowszego projektu nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej wśród przedsiębiorstw skupionych w organizacji. Zebrane opinie zostaną przekazane stronie rządowej.
POPON organizuje również cykl spotkań pracodawców z parlamentarzystami oraz przedstawicielami urzędów administracji samorządowej i rządowej. Mają one na celu wypracowanie wspólnych wniosków i konkretnych propozycji zmian w poselskim projekcie zmiany ustawy rehabilitacyjnej.
- Na spotkania konsultacyjne zapraszamy przedstawicieli
przedsiębiorstw, których interesuje tematyka zatrudnienia osób z
niepełnosprawnością i którzy chcieliby dołączyć swoje głosy do
naszych ustaleń – powiedział Anna Skupień, rzecznik prasowy
POPON.
Harmonogram spotkań:
- 3 września, Gdańsk: „Orzecznictwo o niepełnosprawności - kierunki
zmian”, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27,
sala nr 157,
- 14 września, Łódź: „Czy otwarty rynek pracy rozwiąże problemy
osób niepełnosprawnych?”, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi, ul.
Żeromskiego 115, Klub Studencki,
- 14 września, Wrocław: „Jaki model rynku pracy dla osób
niepełnosprawnych?”, Sala Sesyjna Rady Miejskiej Wrocławia, ul.
Sukiennice 9,
- 16 września, Bydgoszcz: „Pomoc publiczna dla pracodawców jako
główne źródło finansowania rehabilitacji zawodowej osób
niepełnosprawnych”, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, ul.
Garbary 2, budynek E,
- 27 września, Rzeszów: „Czy wsparcie rehabilitacji zawodowej
powinno obejmować wszystkie osoby niepełnosprawne?”, Urząd
Wojewódzki w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15, Sala Kolumnowa,
- 28 września, Poznań: „Jakie instytucje publiczne powinny wspierać
aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i w jakim zakresie?”,
Urząd Wojewódzki w Poznaniu, ul. Niepodległości 16/18,
- 29 września, Katowice: „Czy różnicować wysokość wsparcia
udzielanego pracodawcom?” - 4EverNet, ul. Ścigały 10,
- 29 września, Kraków: „Czy obecne instrumenty wsparcia
zatrudniania osób niepełnosprawnych są wystarczające?”, Urząd
Marszałkowski w Krakowie, ul. Racławicka 56, Sala Sejmikowa.
Komentarz