Zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów a ulga rehabilitacyjna
Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności – schorzenia narządów ruchu. Niepełnosprawność od lat 90. Planuję zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Po operacji kręgosłupa (centralna przepuklina) często dokucza mi rwa kulszowa w lewej nodzę. Samochód pomaga mi w codziennym funkcjonowaniu. Czy zakup samochodu (w całości bądź w części) mogę odpisać od dochodu w zeznaniu rocznym? Czy jest jakiś program, gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc w zakupie samochodu?
Szanowna Pani,
zgodnie z 26 ust. 7a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Co to jednak oznacza?
Jak wskazał w wyroku z dnia 10 lutego 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 855/08:
- „Zapis w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, iż w przypadku pojazdów mechanicznych za wydatki na cele rehabilitacyjne, o jakich mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy, uznane być mogą tylko i wyłącznie te wydatki, które dotyczą przystosowania pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
- Wydatek na zakup samochodu osobowego z automatyczną skrzynią biegów nie podlega dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
Wskazany wyrok został wydany w 2009, dlatego warto sprawę jeszcze skonsultować z pracownikami Ministerstwa Finansów w ramach infolinii podatkowej Ministerstwa Finansów:
Krajowa Informacja Podatkowa – czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 – infolinia: z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30.
Nie ma obecnie programu wprost dofinansowującego zakup samochodu. Warto jednak udać się do swojego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, aby uzyskać informacje, o jakie dofinansowanie na adaptację Pani samochodu mogłaby się Pani starać w ramach środków PFRON.
Warto także zainteresować się ofertą Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa).
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik