Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

20.01.2019
Autor: S.

W styczniu przedłożyłam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w zakładzie pracy. Orzeczenie to mam od lipca 2016 r. Czy należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany dodatkowy urlop za dwa lata. Nie przedkładałam dlatego, że bałam się, że zostanę zwolniona. Nadmieniam, że grupę inwalidzką mam od 2012 roku, stopień umiarkowany, i też nie przedkładałam do zakładu pracy.

Szanowna Pani,

jak podano na stronie Pełnomocnika Rzadu ds. Osób Niepełnosprawnych – „prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04). Ani przepisy ustawy o rehabilitacji (...), ani przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach – oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na rok następny. Urlopu dodatkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Roszczenia ze stosunku pracy, w tym dotyczące udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Trzyletni termin przedawnienia prawa do urlopu rozpoczyna się najwcześniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo.”

Kierując się w/w interpretacją przysługuje Pani prawo do niewykorzystanego dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu roku z orzeczeniem o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności za okres nawet 3 lata wstecz, a w przypadku niemożliwości wykorzystania go w naturze z powodu ustania stosunku pracy przysługiwałby Pani ekwiwalent za w/w urlop.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas